foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


W dniach 3-4 września 2016r. delegacja Obozu Wielkiej Polski gościła w Niepokalanowie, gdzie odbywało się pierwsze spotkanie tradycjonalistycznego ruchu Społeczeństwo Polak - Ortodoks. Wydarzenie było niezwykle ciekawe również z uwagi na wizytę w Polsce biskupa Richarda Williamsona z Anglii, który jest duchowym przewodnikiem tego środowiska.

 

Spotkanie rozpoczęła Msza święta w starej kaplicy Św. Maksymiliana. Następnie biskup wygłosił wykład, po którym był czas na dyskusję i zadawanie pytań.

 

Ruch Polak – Ortodoks można śmiało nazwać prorosyjskim. Nie wynika to jednak ze ślepej miłości do narodu i współczesnej władzy w Rosji. Akcentuje się odbudowę postaw patriotycznych i prochrześcijańskich w Rosji i wsparcie, jakie udziela temu rosyjski rząd. Liczą oni, iż współczesna Rosja stanie w awangardzie antyliberalnego ruchu, który może stanowić przeciwwagę dla zachodnich antywartości. Wskazówką do popierania działań prezydenta Putina jest również jego powszechna krytyka w całkowicie zakłamanych mediach zachodnich.

 

Organizacja stawia sobie cele natury religijnej: modlą się, piszą ikony, wspierają katolickie szkoły. Głównym przesłaniem biskupa Williamsona było keep calm and pray rosary, czyli: zachowaj spokój i odmawiaj różaniec. Jej członkowie uważają, że sytuacja narodu polskiego nie może się polepszyć bez duchowej odnowy, jaka towarzyszyłaby wyrzuceniu z Kościoła w Polsce i na świecie modernizmu. Kościół jednak znajduje się w tak głębokim kryzysie, że z ludzkiego punktu widzenia nie da się go naprawić. Nadzieję upatrują więc w różańcu i obietnicy od Boga, że ostatecznie Kościół zwycięży. Cele te wydają się być w stosunku do celów Obozu Wielkiej Polski komplementarne, choć nie widzę dużego pola do współpracy. Organizacja stawia na aktywny opór wobec współczesnych antywartości poprzez uczestnictwo w manifestacjach, pisanie artykułów i tym podobną działalność.

 

Moją uwagę zwróciło coś innego. Środowisko to zmobilizowało do przyjazdu na spotkanie około 50 osób. To całkiem spore osiągnięcie jak na organizację, która skupia się na modlitwie. Niewątpliwie osoba niezwykle elokwentnego i oczytanego biskupa Williamsona przyciągnęła sporą grupę osób na te spotkanie, niemniej sam fakt zorganizowania transportu i wszystkiego co niezbędne dla gościa z Anglii również budzi szacunek. Wydaje się, że kluczem do sukcesu jest tak skonkretyzowane i poukładane stanowisko w stosunku do sytuacji międzynarodowej, Polski i Kościoła. Członkowie wiedzą, co się dzieje i co należy robić, by mieć nadzieję na poprawę sytuacji na własnym poletku.

 

Wszystko to robione jest oficjalnie, bez zbędnego kamuflowania się i niedopowiedzeń. Od dłuższego czasu starają się oni o spotkanie z władzami Rosji. Nie krępują się organizować spotkania, na którym można usłyszeć niezwykle niepoprawne politycznie stwierdzenia i prowadzić swobodną dyskusję, pozbawioną współczesnej tendencji do autocenzury. Myślę, że warto z tego wyciągać naukę również dla własnej działalności i wiele dobrych środowisk w Polsce mogłoby w tej kwestii wziąć przykład ze Społeczeństwa Polak – Ortodoks.

Piotr Beczała

Komentarze obsługiwane przez CComment

my krew, oddawaliśmy życie i narażaliśmy na szwank naszą wolność, a nasi potomkowie będą pracowali, aby przysporzyć im majątku, gdy oni będą w swoich kantorach zacierali ręce. Przestrzegam was, panowie, że jeżeli na wszelkie czasy nie usuniecie Żydów z waszego kraju, dzieci i potomkowie wasi przeklinać was w grobie będą! Ideały Żydów nie są ideałami Amerykanów, i chociaż żyją oni wśród nas od pokoleń, ten lampart nie jest w stanie zmienić swojej skóry. Oni zagrażają naszym instytucjom, zatem powinni zostać wykluczeni stąd przez konstytucję.
Benjamin Franklin Wynalazca, uznawany za jednego z pięciu "ojców założycieli" USA, współautor Deklaracji Niepodległości i konstytucji tego kraju. Oryginał (1789) znajduje się w Benjamin Franklin Institute w Filadelfii