foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Na początku marca 2016r. na zaproszenie pani Janiny Kalinowskiej  przewodniczącej  Stowarzyszenia  Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu  z siedzibą w  Zamościu, delegacja OWP w osobach kol. Krzysztof Bożek i Arkadiusz Łygas, wzięła  udział w rozmowach dotyczących  Ukraińskiej Powstańczej Armii i  okrucieństw dokonanych  na ludności polskiej na Wołyniu. Na spotkanie przyszło wielu członków Stowarzyszenia, a także osoby zainteresowane.

 

W czasie spotkania, jako że większość członków Stowarzyszenia to osoby starsze zaoferowaliśmy naszą pomoc przy pisaniu listu do Pana Prezydenta Zamościa w sprawie przeznaczenia funduszy m.in. na znicze, a także pomogliśmy pisać listy osobom, które poszukują swoich rodzin na Wołyniu. Spotkanie trwało kilka godzin. Czas mijał niepostrzeżenie wśród rozmów na temat okrucieństw popełnionych przez UPA i pora nazwać rzecz po imieniu - zbrodni ludobójstwa. Nasze władze wspierają rząd w Kijowie i są mu przychylne. Ukraińcy dostają od nas wszystko, co tylko sobie zażyczą. Wystarczy wspomnieć tylko o ostatniej „pożyczce” w wysokości 4 mld złotych. Rząd jest naszym przedstawicielem na szczeblu międzynarodowym i to on decyduje na co zostaną wydane nasze pieniądze z podatków. Ale jak pozostawiona sobie Polonia czy to na Kresach czy w innych regionach świata, która przez fatalnie działające przez ostatnie dekady MSZ prosi o wsparcie ze strony kraju, nie dostaje ani grosza, tak na potrzeby rządu stawiającego pomniki bandytom mordujących polskie niewinne dzieci, pieniądze znajdują się od razu. Rządy, zarówno obecny jak i wcześniejszy nie robią nic, żeby uczcić pamięć Polaków pomordowanych przez bandy UPA działające na Wołyniu. Pamięć o pomordowanych schodzi na dalszy plan w imię interesów, choć należy się poważnie zastanowić kto robi interesy z „chodzącym trupem” (jakim jest dzisiejsza Ukraina).

 

Nasza polityka przez ostatnie lata „strzela sobie w stopę”. Przyklaskiwanie naszemu rządowi i chwalenie jego decyzji przez USA i zdemoralizowaną Zachodnią Europę, notabene rządowi wykonującemu polecenia Zachodu, prowadzi do całkowitego podporządkowania się obcym siłom. Na każdym kroku Ukraina pluje nam w twarz, a my za to im wysyłamy pieniądze. Stany Zjednoczone próbują wraz z Izraelem doprowadzić do kolejnej wojny światowej zręcznie manipulując innych, w tym niestety i nas. Nie od dziś wiadomo, że jesteśmy tylko państwem rozgrywanym przez inne mocarstwa, jesteśmy zwykłym pionkiem na szachownicy. Tak było podczas Zimnej Wojny i dzięki Bogu do III Wojny Światowej jeszcze nie doszło. Lecz wystarczy przypomnieć tylko wszystkie konflikty jakie mają miejsce aktualnie m.in. w Syrii czy właśnie na Ukrainie to czy tak naprawdę nie jesteśmyświadkami III Wojny Światowej? Jeśli tylko Polska zostanie przez swoje nieudolne władze wplątana w jeden z nich, to może stać się największym cmentarzyskiem.

 

My, Polacy, znajdujemy się w trudnej sytuacji ze względu na nasze położenie geograficzne. Zmienić tego nie możemy, powinniśmy zatem prowadzić politykę opartą na Prawdzie Historycznej. To nasz kraj doznał tylu wstrząsów i tragedii, a my mimo to nie wyciągamy z tego wniosków i za każdym razem popełniamy te same błędy. Rządzący naszym krajem nie potrafią zadbać o Prawdę Historyczną lub wolą o niej nie mówić, bo jest im wygodniej w imię dobrych stosunków sąsiedzkich np. z Ukrainą. Dobre nigdy nie będą, bo zbyt dużo jest kwestii nierozliczonych między Polską a naszym wschodnim sąsiadem. Mimo że bolesna ta Prawda Historyczna, trzeba przypominać i głośno o niej mówić. Dopóki nie nauczymy sięgłośno mówić o sprawach drażniących dla obydwu narodów, dopóki kwestie te nie zostaną rozwiązane, żyć w zgodzie z Ukraińcami nie będziemy.

 

W tym roku 11 lipca przypada 73. rocznica ludobójstwa naszych Rodaków dokonanego przez OUN-UPA. Jest to zbrodnia przeciwko ludzkości, która musi być nazwana po imieniu. To jest ludobójstwo na tle narodowościowym, nasi rodacy ginęli w tak okrutny sposób, tylko za to, że byli Polakami. Dokładnej liczby ofiar rzezi wołyńskiej dziś nikt nie zna. Ogólną liczbę ofiar oszacowano na ok. 200 tys. Wśród ofiar były również małżeństwa polsko-ukraińskie (zmuszano np. męża Ukraińca do zabicia żony i dzieci).

 

Zbrodnie zaczęły się w 1942 roku. Wśród nawołujących do zbrodni byli również duchowni greckokatoliccy. Choć było to całkowicie niezrozumiałe zachęcali do zbrodni, współpracowali z banderowcami, organizowali bojówki, nawoływali do niszczenia wszystkiego co z Polską na tych terenach było związanego. Wystarczy przypomnieć jak jeden z księży celebrował dwukrotnie „pogrzeb Polski”. Niektórzy z nich organizowali specjalne spotkania, podczas których dochodziło do święcenia karabinów, noży, siekier, kos i wideł do zabijania Polaków. Księża, którzy powinni nawoływać do pokoju, do miłowania się wzajemnie i do zaprzestania tych okrutnych wydarzeń, robili coś, co nam dzisiaj ciężko sobie wyobrazić. Stare powiedzenie mówi, że największą bestią na ziemi jest człowiek.

 

Chcąc zachować pamięć o tych, którzy ginęli w męczarniach tylko dlatego, że byli Polakami, my współcześnie żyjący Polacy powinniśmy oddawać im Hołd i Czcić ich Pamięć. W imię tamtych wydarzeń powinniśmy się zjednoczyć i bronić dobrego imienia Polaków, którzy ginęli w swoim polskim domu. W imię ich ran i cierpienia którego doznali, zróbmy wszystko, by Dzień 11 Lipca był uznany za DzieńLudobójstwa. Mówienie o tamtych wydarzeniach jako o znamionach ludobójstwa, jest już same w sobie karygodne. My, Polacy i patrioci. na to się zgodzić nie możemy.

 

Krzysztof Bożek

Komentarze obsługiwane przez CComment

Wśród kolaborantów, którzy przybyli, aby pomagać sowieckim siłom bezpieczeństwa w wywózce wielkiej liczby niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci na odległe zesłanie i przypuszczalne śmierć, była nieproporcjonalnie wielka liczba Żydów (...) Wśród kolaborantów i donosicieli, jak i personelu sowieckiej policji bezpieczeństwa w owym czasie był szokująco wysoki procent Żydów.
Norman Davies Historyk