foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Dnia 28.02.2016 roku odbył się V Rzeszowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zebranie uczestników miało miejsce na głównym Rynku, a następnie przemaszerowano pod pomnik Łukasza Cieplińskiego i członków IV Zarządu WiN. W Marszu uczestniczyło kilkaset osób w tym œśrodowiska narodowe, a wśród nich nie zabrakło działaczy OWP z Dzielnicy Podkarpackiej  oraz zwykłych mieszkańców Rzeszowa.

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy 1 marca od 2011 roku. Czcimy tego dnia żołnierzy antykomunistycznego podziemia, w całym kraju obchodzone są uroczystości ku pamięci Poległych w walce o Wolną Polskę.

 

Żołnierze Wyklęci - Zapomniani Bohaterowie. Opór przeciwko zniewoleniu komunistycznemu na przełomie lat 1944-1963 przez wielu historyków jest określany ostatnim Narodowym Powstaniem. W zbrojnym oporze Żołnierzy Wyklętych przeciwko wprowadzeniu w Polsce ładu komunistycznego wzięło udział około 200 tysięcy osób. W partyzanckich oddziałach stoczyli setki bitew w obronie suwerenności Polaków i dobrego imienia naszej Ojczyzny.

 

Niestety, losy naszego Narodu wiążą się z przykrymi doświadczeniami, z klęskami, z upadkami powstań. Jest mnóstwo wydarzeń historycznych o których chcielibyśmy zapomnieć, gdyż pamięć o porażkach jest zawsze trudna. Można rzec, że nasz los jest ukierunkowany z punktu widzenia naszej Wiary Katolickiej i tłumaczymy sobie, że to my cierpieniem zbawiamy ludzkość poprzez cierpienie Polski. W zbawieniu na przykład zdemoralizowanej Europy, można zapytać dlaczego każdy kraj nie pokutuje za swoje winy? Obce siły wykrwawiają od stuleci Polskę niszcząc ją, a my tłumaczymy sobie, że tak się dzieje w imię Miłosierdzia. Czy taki nasz odwieczny los? Zróbmy wszystko by zbudować Wielką Silną Polskę niezależną od innych.

 

Pozostaje nam jedynie mieć nadzieję, która nam Polakom towarzyszy nieustannie, żeby nasze przyszłe pokolenia nie zaznały już takich wydarzeń w jakie obfitowało zeszłe stulecie.

 

Krzysztof Bożek

Komentarze obsługiwane przez CComment

Powstania nasze były zbrojnymi protestami przeciw uciskowi, nie zaś walką o odbudowanie państwa polskiego. Żadne z nich nie miało planu tego państwa, kierownicy ich nie zastanawiali się nawet poważnie nad tym, co by zrobili w razie powodzenia.
Roman Dmowski