foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Dnia 1 sierpnia 2015r. w 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się uroczystości przed Pomnikiem Chwały Żołnierzy AK Podokręgu Rzeszów z udziałem delegacji OWP Dzielnicy Podkarpackiej. Rozpoczęcie uroczystości nastąpiło po głośnym wyciu syren o godzinie 17:00 (godzina "W" ) Przedstawiciele lokalnych władz i kombatanci złożyli kwiaty oraz oddali hołd bohaterom.

 

W naszej stolicy poniosło śmierć około 250 tysięcy Polaków, przy czym Niemców zginęło 15 tysięcy. Każda rocznica Powstania jest okazją do wznawiania dyskusji na temat jego sensu. Pojawiają się różne opinie i pytania na ten temat np. czy było potrzebne, czy warto było narażać cywilów na śmierć, czy warto było przelewać krew za stolicę, która i tak była skazana na klęskę?
Otóż celem naszej Armii Krajowej było opanowanie stolicy przed wkroczeniem Armii Czerwonej i pokazać swojej niezależności i suwerenności aliantom ze Stalinem na czele, że nasze państwowość istnieje mimo ucisku Niemców. Dnia 1 sierpnia Dowództwo AK podejmuję decyzję o rozpoczęciu Powstania (godzina "W") Na wieść o tym że rozpoczęto akcje zbrojną przeciwko okupantowi niemieckiemu Stalin który był naszym "sojusznikiem" podejmuję decyzję która dla nas jest kolejnym ciosem w plecy. Stalin cynicznie zatrzymuje swoją armię przed Wisłą, która obserwuje cały tok zdarzeń z drugiej strony Wisły.
Hitler na wieść o tym że Powstanie Warszawskie wybuchło z całą bezwzględnościom wydał rozkaz w którym nakazuje zabicie każdego Warszawiaka i zrównania Stolicy z ziemią. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne, do stłumienia Powstania Niemcy wysyłają jednostki Waffen-SS która była złożona z kryminalistów rekrutowanych między innymi z niemieckich więzień, okrucieństwo tych jednostek było przerażające. Powstanie które było zaplanowane na kilka dni upada dopiero po 63 dniach. Ogromne okrucieństwo, którego doznali Warszawiacy podczas tamtych wydarzeń zasługuje na potępienie. Nie można o tym dyskutować czy Powstanie powinno wybuchnąć czy nie, dla szacunku osób walczących, którzy walczyli o Wolną Polskę powinniśmy co roku czcić godnie dzień 1 Sierpnia, który jest symbolem nie porażki tylko wiary w zwycięstwo i podjęcia walki o lepsze jutro.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Krzysztof Bożek

Komentarze obsługiwane przez CComment

UB, sądownictwo są całkowicie w ręku Żydów. W ciągu tych przeszło dwu lat ani jeden Żyd nie miał procesu politycznego. Żydzi osądzają i na kaźń wydają Polaków.
Maria Dąbrowska Zapiskach w swym dzienniku pod datą 17 czerwca 1974r.