foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Dnia 13 kwietnia 2015r. pod konsulatem generalnym Ukrainy przy ul. 3 Maja w Lublinie odbyła sięakcja protestacyjna przeciw nominacji na konsula niedawnego działacza neofaszystowskiej partii Swoboda – Wasyla Pawluka.

 

Organizatorem protestu byłpan Konrad Rękas, związany z powstałą niedawno partią Zmiana. Obóz Wielkiej Polski uczestniczył w proteście w poczuciu swoistego obowiązku, jako środowisko, które aktywnie potępia odradzanie siębanderowskiego nazizmu na Ukrainie oraz lansowanie na siłę sojuszu Polski z banderowską Ukrainą.

 

Ukraińska Powstańcza Armia, zbrojne ramię ukraińskich nazistów podczas II wojnyświatowej, ma na sumieniu (o ile w ogóle można tu mówić o sumieniu) krew ponad 200 000 wymordowanych na Kresach Polaków. Wasyl Pawluk podczas swojej kariery politycznej wielokrotnie dawał wyraz temu, iż podziwia i gloryfikuje Stepana Banderę (Szuchewycz i Bandera są w moich sercach – to słowa Pawluka).

 

W proteście uczestniczyli działacze Zmiany oraz Falangi (ci drudzy zjawili się z okazałym banerem X Portalu), a także przedstawiciele tzw. Środowisk kresowych. Łączną liczbę uczestników można oszacować na ok 50-70 osób. Media podają że w proteście uczestniczyło 30 osób, to raczej sztuczne zaniżanie frekwencji. Niepoważne są niektóre komentarze w lokalnych mediach, które relacjonowały przebiego protestu. Wypominanie ludziom, że należeli tu czy tam, jest ni mniej ni więcej śmieszne i ma na celu jawnie dyskredytację zarówno uczestników jak i samego protestu. Mnie jest wysoce obojętne gdzie kto należał lub należy, nikomu w papiery nie zamierzam zaglądać.Protest miał na celu potępienie otwartego zakpienia z miasta przez stronę ukraińską a także całkowitą bezczynnośc władz zarówno samorządowych jak i centralnych w Warszawie. I tylko dlatego OWP uczestniczył w tej akcji protestacyjnej. TVP Lublin w głównym wydaniu serwisu informacyjnego informowała, iż OWP jest współorganizatorem protestu. To nieprawda, Obóz Wielkiej Polski uczestniczył w nim wyłącznie gościnnie, jako strona zainteresowana.

 

Organizatorowi dziękuję za możliwość uczestnictwa z ramienia oraz wraz z delegacją OWP. Każdy, kto ma na celu dobro miasta powinien był się zjawić w tym dniu na proteście, niezależnie od tego, jak ma przekonania polityczne. Czasami poglądy warto zostawić w szufladzie, gdy trzeba bić się o wspólny cel.

 

Daniel Sycha

Komentarze obsługiwane przez CComment

Całe życie byłem przeciwnikiem odpowiedzialności zbiorowej, działania w ten sposób, że nigdy dobrze nie wiadomo, kto jest winien złu. Uważałem, że za każdą pracę jej kierownik musi odpowiadać i że do władzy kierowniczej ma prawo tylko ten, kto gotów jest ponosić odpowiedzialność za wszystkie następstwa.
Roman Dmowski