foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Stowarzyszenie Narodowe im. Romana Dmowskiego zaprosiło warszawski Obóz Wielkiej Polski (OWP) do udziału w uroczystościach zorganizowanych na Placu na Rozdrożu. Pod pomnikiem Romana Dmowskiego, zgromadziło się kilkadziesiąt osób aby wspólnie świętować podpisanie Traktatu Wersalskiego przez tegoż męża stanu w imieniu odrodzonego Państwa Polskiego. Nasi działacze przystąpili do akcji i rozdali kilkaset ulotek.

 

 

Traktat Wersalski podpisany 28 czerwca 1919 r. przez kraje koalicji (Ententy) oraz państwa z nimi sprzymierzone jak również Niemcy kończył I wojnę światową. Głównym negocjatorem strony polskiej był Roman Dmowski, który podpisał wspomniany traktat wspólnie z Ignacym Paderewskim.

Tradycyjna endecja (w tym również OWP) od wielu lat świętują ten dzień jako datę rzeczywistego odzyskania przez Polskę niepodległości po 124 latach nie istnienia na mapie Europy. Niestety w odróżnieniu od sanacyjnego święta 11 listopada (ustanowionego na cześć Piłsudskiego) data ta również wśród szeroko pojętego Obozu Narodowego pozostaje raczej marginalizowana.

Wartym odnotowania pozostaje niemałe zainteresowanie przechodniów, którzy z zainteresowaniem sięgali po nasze materiały.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Są ludzie, którzy w polityce uznają tylko żniwo - nawożenie, orka i siew są niepotrzebne. Są tacy, którzy podczas pierwszych robót w polu już pytają o plon, a gdy nie widzą, zniechęcają się i odchodzą.
Polska bez żadnej wątpliwości ma o wiele więcej takich ludzi niż inne kraje. Wynika to niezawodnie stąd, żeśmy przez długi czas żyli bez polityki we właściwym tego słowa znaczeniu. To, co się nazywało polityką, to nie były ruchy celowe, jeno odruchy.
Roman Dmowski