foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Stowarzyszenie Narodowe im. Romana Dmowskiego zaprosiło warszawski Obóz Wielkiej Polski (OWP) do udziału w uroczystościach zorganizowanych na Placu na Rozdrożu. Pod pomnikiem Romana Dmowskiego, zgromadziło się kilkadziesiąt osób aby wspólnie świętować podpisanie Traktatu Wersalskiego przez tegoż męża stanu w imieniu odrodzonego Państwa Polskiego. Nasi działacze przystąpili do akcji i rozdali kilkaset ulotek.

 

 

Traktat Wersalski podpisany 28 czerwca 1919 r. przez kraje koalicji (Ententy) oraz państwa z nimi sprzymierzone jak również Niemcy kończył I wojnę światową. Głównym negocjatorem strony polskiej był Roman Dmowski, który podpisał wspomniany traktat wspólnie z Ignacym Paderewskim.

Tradycyjna endecja (w tym również OWP) od wielu lat świętują ten dzień jako datę rzeczywistego odzyskania przez Polskę niepodległości po 124 latach nie istnienia na mapie Europy. Niestety w odróżnieniu od sanacyjnego święta 11 listopada (ustanowionego na cześć Piłsudskiego) data ta również wśród szeroko pojętego Obozu Narodowego pozostaje raczej marginalizowana.

Wartym odnotowania pozostaje niemałe zainteresowanie przechodniów, którzy z zainteresowaniem sięgali po nasze materiały.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Ten tylko może w polityce coś zrobić, kto nie boi się zwalczać przeszkód stojących mu na drodze. Smutna i godna politowania jest rola tych, którzy mówią: chciałem dobrze, ale mi nie pozwolili. Chcąc zrobić coś dla Polski, trzeba iść z jednymi rodakami przeciw innym. Tylko trzeba mieć mocną wiarę w swój cel i w prowadzącą do niego drogę, i nie wahać się w walce o tę swoją wiarę.
Roman Dmowski