foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Dnia 26. kwietnia 2014 r., w Klasztorze OO. Bernardynów w Alwerni odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli Obozu Wielkiej Polski dzielnicy Małopolskiej.

Treść zamieszczona na tablicy, która zostanie wmurowana w ścianę klasztoru OO. Bernardynów w Alwerni:
Rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948)
Uczestnik wojny 1920, kampanii wrześniowej 1939,
Powstania Warszawskiego, dobrowolny więzień KL Auschwitz, żołnierz niezłomny
Zamordowany przez UB 25 maja 1948 roku
28 kwietnia 1943 roku schronił siętutaj po ucieczce z obozu
W Hołdzie Bohaterowi

Między innymi jako więzień obozu Auschwitz nr 4859 był głównym organizatorem konspiracji w obozie. W zorganizowanej przez niego siatce nazwanej przez Pileckiego – ZOW (Związek Organizacji Wojskowej).W 1943 Pilecki wraz z dwoma współwięźniami zdołał uciec z obozu. U gwardiana klasztoru w Alwerni dostali posiłek oraz przewodnika. Przez Tyniec, okolice Wieliczki i Puszczę Niepołomicką przedostali się do Bochni.

Niestety, nasze uczestnictwo zostało pominięte przez systemowe media, TVP Regionalną, Przełom. Tylko dzięki Pani Jadwidze z Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. W. Pileckiego udało nam się udokumentować nasza obecność na powyższej uroczystości.

Janusz Mucha

Komentarze obsługiwane przez CComment

Są ludzie, którzy w polityce uznają tylko żniwo - nawożenie, orka i siew są niepotrzebne. Są tacy, którzy podczas pierwszych robót w polu już pytają o plon, a gdy nie widzą, zniechęcają się i odchodzą.
Polska bez żadnej wątpliwości ma o wiele więcej takich ludzi niż inne kraje. Wynika to niezawodnie stąd, żeśmy przez długi czas żyli bez polityki we właściwym tego słowa znaczeniu. To, co się nazywało polityką, to nie były ruchy celowe, jeno odruchy.
Roman Dmowski