foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Dnia 26. kwietnia 2014 r., w Klasztorze OO. Bernardynów w Alwerni odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli Obozu Wielkiej Polski dzielnicy Małopolskiej.

Treść zamieszczona na tablicy, która zostanie wmurowana w ścianę klasztoru OO. Bernardynów w Alwerni:
Rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948)
Uczestnik wojny 1920, kampanii wrześniowej 1939,
Powstania Warszawskiego, dobrowolny więzień KL Auschwitz, żołnierz niezłomny
Zamordowany przez UB 25 maja 1948 roku
28 kwietnia 1943 roku schronił siętutaj po ucieczce z obozu
W Hołdzie Bohaterowi

Między innymi jako więzień obozu Auschwitz nr 4859 był głównym organizatorem konspiracji w obozie. W zorganizowanej przez niego siatce nazwanej przez Pileckiego – ZOW (Związek Organizacji Wojskowej).W 1943 Pilecki wraz z dwoma współwięźniami zdołał uciec z obozu. U gwardiana klasztoru w Alwerni dostali posiłek oraz przewodnika. Przez Tyniec, okolice Wieliczki i Puszczę Niepołomicką przedostali się do Bochni.

Niestety, nasze uczestnictwo zostało pominięte przez systemowe media, TVP Regionalną, Przełom. Tylko dzięki Pani Jadwidze z Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. W. Pileckiego udało nam się udokumentować nasza obecność na powyższej uroczystości.

Janusz Mucha

Komentarze obsługiwane przez CComment

Wódz, który zwycięstwa przypisuje sobie, a na innych zwala klęski, jest człowiekiem moralnie niedojrzałym i jako taki - na swoim odpowiedzialnym stanowisku nieuczciwym.
Roman Dmowski