foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


W tym roku mija 69. rocznica zakończenia okupacji hitlerowskiej w Krakowie. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12:00 przy Kwaterze Żołnierzy Radzieckich na cmentarzu Rakowickim, gdzie po przemówieniach Prezydenta Miasta Krakowa - Jacka Majchrowskiego, Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej - Wiktora Kolesnikowa oraz Prezesa Zarządu Małopolskiego Oddziału Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego - Ryszarda Tutakiewicza, rozpoczęły się uroczystość składania kwiatów i odegrania sygnału „Cisza".

 

Następnie (ok. godz. 12:40) zebrani goście przeszli na część cmentarza Rakowickiego przy ul. Rakowickiej – gdzie przy Mogile Partyzantów poległych w czasie II wojny światowej, również zostały złożone kwiaty.

W obchodach rocznicy oprócz przedstawicieli władz miasta i województwa, Rady Miasta Krakowa i korpusu konsularnego, wzięły udział także przedstawiciele Wojska, Policji, Straży Miejskiej i Straży Pożarnej oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich, niepodległościowych w tym oddział Obozu Wielkiej Polski w Krakowie.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Ujawniło się, że ogół żydowski we wszystkich miejscowościach, a już w szczególności na Wołyniu, Polesiu i Podlasiu (...) po wkroczeniu bolszewików rzucił się z całą furią na urzędy polskie, urządzał masowe samosądy nad funkcjonariuszami Państwa Polskiego, działaczami polskimi, masowo wyłapując ich jako antysemitów i oddając na łup przybranych w czerwone kokardy metów społecznych.
gen. Stefan Rowecki "Grot" Dowódca Armii Krajowej