foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Okręg Norweski Obozu Wielkiej Polski (OWP) zorganizował spotkanie z pełnomocnikiem OWP na Ukrainie z kol. Bogdanem Morozem. Kol. Bogdan Moroz jest również prezesem Fundacji Pomocy Polakom na Podolu,Wołyniu, Pokuciu i Bukowinie.  Spotkanie odbyło się 07.09.2013 w Domu Polskim w Oslo.

 

 

Prezes Moroz opowiadał zebranej Polonii głównie o ciężkiej pracy fundacji pomocy Polakom na Ukrainie. Przywiózł ze sobą wiele zdjęć  i materiałów oraz wygłosił wspaniały wykład na temat sytuacji Polaków na okupowanych ziemiach. Fundacja oprócz pomocy materialnej i żywnościowej Polakom na Ukrainie zajmuje się również uprzątaniem starych cmentarzy oraz kościołów na Podolu, Wołyniu, Pokuciu i Bukowinie. Niestety fundacja napotyka wiele problemów na swojej drodze ze strony państwa Polskiego jak i lokalnych władz. Okręg Norweski jak i zebrana Polonia przekazała panu prezesowi zebrane pieniądze na fundację. Natomiast OWP Okręg Norweski za główny cel przyjął sobie comiesięczne wspomaganie finansowe organizacji kol. Moroza. Sam prezes fundacji spotkał się również z prezesem OWP w Norwegi kol. Pawłem Stępniem, jednym z wiceprezesów OWP kol. Sewerynem Boskiem oraz z prezesem Zarządu Głównego OWP kol. Dawidem Berezickim. Zachęcamy Polaków do wspierania finansowo i nie tylko tej fundacji.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Ta nasza walka przeciw obcym wpływom nie pochodziła z jakiegoś płytkiego szowinizmu, czy z pierwotnej ksenofobii. Myśmy nie przeceniali wartości swego narodu, przeciwnie, walczyliśmy z wszelkimi w tym kierunku zachciankami; chętnieśmy się uczyli od obcych i wieleśmy się nauczyli. Aleśmy mieli to głębokie przekonanie, że zmagać się z trudnymi, nie spotykanymi nigdzie zagadnieniami naszego bytu i naszej narodowej sprawy mogą tylko samoistne mózgi polskie, nie bojące się myśleć na własny rachunek, że uczciwie służyć sprawie polskiej mogą tylko niezależne polskie sumienia, nie ujarzmione przez obcych na żadnej drodze.
Roman Dmowski