foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Dnia 12 sierpnia 2011r. w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Mokotowa odbyła się kolejna rozprawa wytoczona przez pana Jana Kobylańskiego. Oskarżeni to: p.Mikołaj Lizut, p.Jacek Hołub, p.Karol Dolecki, p.Dominik Uhlig, p.Agnieszka Kublik, p.Adam Michnik, p.Jerzy Wójcik, p.Jarosław Gugała, p.Ryszard Schnepf, p.Dorota Wysocka-Schnepf, p.Jerzy Morawski, p.Andrzej Kaczyński, p.Grzegorz Gauden, p.Daniel Passent, p.Jerzy Baczyński, p.Tomasz Wróblewski.

Pod Sądem grupa delegatów OWP brała udział w pikiecie poparcia prezesa Jana Kobylańskiego, a kilka osób uczestniczyło w przebiegu rozprawy na sali sądowej.       Oskarżeni ci, nie stawili się osobiście, lecz byłi reprezentowani przez swoich adwokatów. Pan Lech Wałęsa, który był świadkiem, również nie stawił się z powodu przebytej choroby. Nie dostarczył jednak zwolnienia lekarskiego. Pani mecenas Beata Czechowicz, reprezentująca kilku oskarżonych poprosiła o powołanie biegłego językoznawcę, który wydałby opinię, czy w zeznaniach p. Kobylańskiego są treści, które można uznać za przejaw antysemityzmu. Ponadto, p. mecenas poprosiła o powołanie na świadka pana Władysława Bartoszewskiego, który był Ministrem Spraw Zagranicznych i odwołał z funkcji konsula w Urugwaju p. Jana Kobylańskiego.
        Pełnomocnik oskarżyciela p. mec.Andrzej Lew-Mirski przekazał informację, iż jego klient chce jak najszybciej zakończyć sprawę, która ciągnie się od 6 lat (!). Ponadto nadmienił, iż chciał zdjąć z własnego wizerunku tylko brzemię kłamstw i pomówień wygłaszanych na jego temat.
       Sędzia Sądu Rejonowego p. Robert Żak postanowił odrzucić wniosek p. mec. Czechowicz o powołanie biegłego językoznawcę tłumacząc, iż dowód jest nieprzydatny. Ponadto odrzucił wniosek o przesłuchanie p. Władysława Bartoszewskiego z uwagi na to, iż otrzymał pismo z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w którym ówczesny Minister (p. Bartoszewski) nie podał przyczyny o odwołaniu z funkcji konsula.
Kolejna rozprawa odbędzie się 13 września br. Oby sprawa została wtedy zamknięta.
Relacja: Marta Jakubowska
Foto.: Małgorzata Kamińska

Komentarze obsługiwane przez CComment

System polityki narodu, który nie może pochodzić ze ślepego naśladownictwa wzorów obcych, stworzonych przez inne narody, w innych żyjące warunkach, musi być dziełem samoistnej twórczo±ci narodu. Należy on wszakże od tych dzieł, które z pracy pokoleń powstają. W tej pracy musi być ciągłość, każde pokolenie musi dopełniać i ulepszać to, co zrobiły pokolenia poprzednie.
Roman Dmowski