foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


W związku ze zmową milczenia, która towarzyszy śmierci gen. Władysława Sikorskiego (premier RP i Wódz Naczelny WP) 4 lipca 1943 r. w Gibraltarze, działacze Obozu Wielkiej Polski (OWP) zgodnie z zapowiedziami zorganizowali pikietę pod ambasadą Wielkiej Brytanii. Autorska akcja OWP odbyła się 16 maja b.r. o godz. 11.00 i trwała około godzinę czasu.

 

      Zaprezentowany został przedstawiający Generała W.Sikorskiego transparent, specjalnie zaprojektowany na tę okazję przez kol. Adama Nowackiego, jak też banery organizacyjne Obozu Wielkiej Polski oraz Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej (USOPAŁ) Jana Kobylańskiego. Obecni byli działacze oddziałów: warszawskiego i wałbrzyskiego OWP.
      Przemawiał przewodniczący OWP kol. Dawid Berezicki. Obóz Wielkiej Polski domagał się odtajnienia dokumentacji dotyczącej śmierci gen. Władysława Sikorskiego a przetrzymywanej w brytyjskich archiwach jako ściśle tajne. Przypomniane zostały także takie wydarzenia historyczne jak prostacki i nienawistny stosunek brytyjskiego premiera  Lloyd George'a do Polski prezentowany podczas konferencji w Wersalu, haniebne porozumienie w Abbeville pomiędzy Wielka Brytanią i Francją o nie wywiązaniu się z zobowiązań sojuszniczych wobec walczącej z nazistowską nawałą Polski oraz jawne kupczenie sprawą polską (Teheran, Jałta) zakończone oddaniem nas w czerwone łapy Stalina. 
     Interesujące, że większość z około 103 ton polskiego złota w sztabach znajduje się do dziś w depozycie w Banku Anglii, a tylko niewielka ich część – w skarbcu NBP. Oczywiście płaci za te depozytowanie polski podatnik. W końcu nic dziwnego Wielka Brytania to niemal wiekowy sojusznik, dziś razem jesteśmy w NATO, razem budujemy zjednoczoną Europę, wspólnie jeździmy po misjach "pokojowych". Rządy III RP konsekwentnie czarują nas troską o bezpieczeństwo narodowe, unikają niewygodnych tematów. Można by powiedzieć: to nie my tylko oni, szkoda tylko, że historia stosuje odpowiedzialność zbiorową w tego typu sytuacjach.


Fotorelacja kol. Adama Nowackiego oraz kol. Małgorzaty Kamińskiej

Komentarze obsługiwane przez CComment

Dziś nie ma mężów stanu - na miarę Dmowskiego, Witosa, Starzyńskiego - tylko mali politykierzy, którzy zapomnieli co to Polska. Nie ma patriotycznych polityków. A Polska potrzebuje mądrego patriotyzmu - i to szybko! Zanim wszystko oddadzą obcym.
Irena Kwiatkowska