foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Kolejna cysterna na wodę wyremontowana z polskich pieniędzy na terenach palestyńskich została zniszczona przez izraelskie wojsko. Jak dowiedział się reporter Polskiego Radia, izraelscy żołnierze zdemolowali urządzenie w miejscowości Zanuta niedaleko Hebronu.

Podobny przypadek w lutym tego roku wywołał dyplomatyczną burzę, a izraelski ambasador był wzywany na rozmowę do polskiego MSZ. Cysterna została wyremontowana przez Polską Akcję Humanitarną z pieniędzy z polskiego budżetu. Izraelscy żołnierze zniszczyli konstrukcję, nie podając mieszkającym tam Palestyńczykom powodu.Jak dowiedziało się Polskie Radio, doszło do tego pod koniec sierpnia. - Wojsko przyjechało rano i dokonało wyburzenia. Było to dość drastyczne, wyglądało nieprzyjemnie i przestraszyło mieszkańców wioski - relacjonuje szefowa misji PAH we wschodniej Jerozolimie Marta Kaszubska.

Kiedy izraelskie wojsko zniszczyło pierwszą "polską” cysternę, wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski wezwał na rozmowę ambasadora Izraela w Polsce. Teraz minister Pomianowski zapowiada, że sprawa zostanie dokładnie zbadana.

- Prosiliśmy stronę izraelską o sprawdzenie. Jeśli okaże się, że jest to celowe działanie, to będziemy mocno reagować - powiedział minister w rozmowie z Polskim Radiem. Obie cysterny znajdują się w tzw. strefie C na terenach palestyńskich, ale pod kontrolą izraelskiego wojska.

W podobnych przypadkach armia twierdzi, że wyburzane obiekty są budowane bez pozwolenia. Polska Akcja Humanitarna twierdzi, że cysterna nie była budowana, ale remontowana i że po ostatnim incydencie, wszystkie cysterny zostały wyraźnie oznaczone informacją, że za remont zapłacił polski podatnik.

Ambasada Izraela w Warszawie odmówiła szczegółowego komentarza w tej sprawie. W przesłanym Polskiemu Radiu krótkim oświadczeniu napisano, że w sierpniu nie doszło do wyburzenia jakiejkolwiek cysterny wybudowanej przez organizacje z Polski.

Równocześnie przedstawiciele ambasady napisali, iż mają nadzieję, że organizacje pomocowe "powstrzymają się przed podejmowaniem nielegalnych prac budowlanych”.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jak wyzwolić się od tych stereotypów, które towarzyszą nam niemal od narodzenia, wzmacniane literaturą, historią, powszechnymi resentymentami? Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych urojeń? Polskość to nienormalność - takie skojarzenie nasuwa mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzmię, którego nie mam specjalnie ochoty dźwigać... Piękniejsza od Polski jest ucieczka z Polski - tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem.
Donald Tusk miesięcznik ZNAK nr.11-12, 1987r.