
Grupa 27 czÅ‚onków Konferencji Biskupów Niemiec zÅ‚ożyÅ‚a historycznÄ… wizytÄ™ w Izraelu odwiedzajÄ…c m.in. Muzeum HoÂlocaustu Yad Vashem, Å›wiÄ™te miejsca chrzeÅ›cijaÅ„stwa, jak również terytorium Autonomii PalestyÅ„skiej. W czasie pobyÂtu w Izraelu biskupi wypowiadali na ogól wyważone i spoÂkojne opinie. Sytuacja zmieniÅ‚a siÄ™ po zapoznaniu siÄ™ z syÂtuacjÄ… PalestyÅ„czyków. TowarzyszÄ…cy biskupom dziennikarze niemieccy - usÅ‚yszeli wiele krytycznych uwag na temat Izraela, co szeroko odnotowaÅ‚y niemieckie media. Biskup Gregor Maria Franz Hanke przyrównaÅ‚ zdjÄ™cia z warszawÂskiego ghetto jakie widziaÅ‚ w Muzeum Yad Vashem do wiÂdoków z ghetto w Ramallah.

            KardynaÅ‚ Joachim Meisner, arÂcybiskup Kolonii, powiedziaÅ‚ reporterom, że „
Takiego czeÂgoÅ› nie robi siÄ™ nawet zwierzÄ™tom, nie mówiÄ…c o ludziach". Jako byÅ‚y mieszkaniec NRD widziaÅ‚ analogie pomiÄ™dzy muÂrem berliÅ„skim a Å›cianÄ… odgradzajÄ…cÄ… osiedla żydowskie. PowiedziaÅ‚, że nie wyobrażaÅ‚ sobie, że jeszcze raz w swoim życiu zobaczy taki obraz oraz wyraziÅ‚ przekonanie, że podobnie jak obalono mur berliÅ„ski, obalony zostanie również mur oddzielajÄ…cy PalestyÅ„czyków. Biskup Hanke oÅ›wiadÂczyÅ‚, że Izrael ma oczywiÅ›cie prawo do istnienia,
ale nie moÂże go realizować w tak brutalny sposób. Biskupi niemieccy majÄ… zamiar umieÅ›cić wrażenia z wizyty w Izraelu w swoÂim liÅ›cie do wiernych z okazji Wielkanocy i innych okazji, apelujÄ…c o zmianÄ™ sytuacji w tym rejonie Å›wiata.
Komentarze obsługiwane przez CComment