foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg nie wyklucza, że bezrobocie w USA doprowadzi do masowych zamieszek podobnych do tych, jakie przetoczyły się przez kraje Bliskiego Wschodu i Europy, raportuje sieć CNN. "Mamy dużo młodzieży, która ukończyła studia i nie znalazła pracy. Tak samo było w Kairze i podobnie zdarzyło się w Madrycie. Nie chcielibyśmy takich zamieszek u nas" – powiedział burmistrz w cotygodniowym wywiadzie radiowym."Społeczeństwo nie jest zadowolone. Społeczeństwo wie, że z krajem coś jest nie w porządku" – tak Michael Bloomberg odpowiedział na pytanie o wzrost poziomu ubóstwa w Stanach Zjednoczonych. Według danych urzędu statystycznego, ubóstwo w 2010 roku sięgnęło najwyższego poziomu z 1993 roku, czyli 15,1 %. W USA jest 46,2 mln biednych ludzi, tj. o 2,6 mln więcej niż w 2009 roku.

 

Bezrobocie może również niepokoić – sięga ono teraz 9,1 %, a według analityków, uwzględniwszy zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy, wskaźnik ten wzrasta do 16,2 %. W sierpniu 2011 r. w gospodarce kraju – po raz pierwszy od lutego 1945 roku – nie pojawiły się nowe miejsca pracy. W 20 stanach w USA stopa bezrobocia kształtuje się powyżej średniej krajowej. Najgorzej jest w Teksasie – jest tam 13,4 % bezrobotnych.

 

"Krzywda pokolenia, które nie może znaleźć pracy, będzie odczuwana przez wiele, wiele lat" – uważa burmistrz Nowego Jorku i przyznaje, że nie ma szybkiego rozwiązania tego problemu. Według Michaela Bloomberga, prezydent USA Barack Obama "ma chociaż jakieś pomysły" na zmniejszenie poziomu bezrobocia. Burmistrz miał na myśli plan stymulowania gospodarki o wartości 447 mld dolarów, którego celem jest ożywienie rynku pracy.

 

Zgodnie z tym planem, 10 stanów o ​​najwyższej stopie bezrobocia otrzyma 35,4 mld dolarów dotacji na rozbudowę infrastruktury, remonty budynków, zatrudnienie nauczycieli i pracowników służb ratunkowych.
Tłumaczenie: Grzegorz Grabowski
Komentarz: Może z pomocą wysłać im… Jeffreya Sachsa i Leszka Balcerowicza?

Komentarze obsługiwane przez CComment

Żydzi są bardzo samolubni. Nie obchodzi ich ilu Estończyków, Łotyszy, Polaków, Jugosłowian czy Greków zostało zamordowanych lub wysiedlonych, liczą się tylko Żydzi których należy szczególnie traktować. Dajcie im fizyczną, finansową lub polityczną siłę a natychmiast zapominają jak ich traktowano i postępują w podobny sposób wobec innych.
Harry Truman prezydent USA