foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Prokuratura Rejonowa Radom-Wschód umorzyła śledztwo wszczęte z zawiadomienia Obozu Wielkiej Polski - znieważenia godła RP przez grupę artystyczną „Łódź Kaliska”. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zlecił zbadanie zasadności decyzji radomskiej prokuratury przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie.

 

Przypomnijmy – 10 lutego 2020 r. stowarzyszenie Obóz Wielkiej Polski złożyło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa publicznego znieważenia godła RP na wernisażu grupy artystycznej „Łódź Kaliska” w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, prezentując plakat nagiej kobiety na tle godła RP. Treść naszego zawiadomienia, opublikowana tutaj.

19 czerwca 2020 r. Prokuratura Rejonowa Radom-Wschód wszczyna śledztwo.

4 stycznia 2021 r. media informują o umorzeniu śledztwa przez Prokuraturę Rejonową Radom-Wschód „wobec braku znamion czynu zabronionego.” I dalej: „Był to wyraz ekspresji artystycznej, która - co oczywiste - nie musi być powszechnie akceptowana, nie mniej zdecydowanie mieści się w granicach ”. Według prokuratury przedstawiona na fotografii naga kobiety na tle godła nie nasuwa skojarzeń, że chciano w ten sposób wyrazić pogardę dla godła czy je ośmieszyć. Śledczy zwrócili uwagę, że modelka nie zachowuje się w jakikolwiek sposób, który mógłby być uznany za znieważający. 

7 stycznia 2021 r. media donoszą, iż Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zlecił sprawdzić zasadność decyzji radomskiej prokuratury. Sprawą zajmie się teraz Prokuratura Regionalna w Lublinie.

Źródło:

Niezalezna.pl

Onet

wPolityce.pl

doRzeczy.pl

 

Nasz komentarz:

Uzasadnienie umorzenia śledztwa przez radomską prokuraturę jest nie tylko skandaliczne co godzące w uczucia Polaków. Znieważeniem symboli narodowych jest zademonstrowanie w jakikolwiek sposób ich lekceważenia. Sztuka i wyraz ekspresji artystycznej nie może wykraczać poza obowiązujące ramy prawne. Można tylko domniemywać, jaka byłaby decyzja prokuratury przy podobnej „ekspresji artystycznej” z wykorzystaniem np. Gwiazdy Dawida... i dlaczego zupełnie inna, niż gdy szargane są uczucia Polaków. Silne państwo strzeże swych dóbr kultury, tego co stanowi istotę i spoiwo narodu, w tym także symboli narodowych.

 

Prezes Obozu Wielkiej Polski

Maciej Wydrych

Komentarze obsługiwane przez CComment

Myśmy musieli pragnąć upadku potęgi niemieckiej, która nas przygniatała, która konsekwentnie szła do całkowitego zniszczenia naszego narodowego bytu, która w każdym swoim względem nas kroku, czy to wewnątrz państwa niemieckiego, czy poza jego granicami, rzucała nam swoje brutalne ausrotten!
Roman DmowskiRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej