foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Dnia 5 sierpnia 1944 r. w Warszawie Wanda Lurie z trójką małych dzieci, wraz z innymi mieszkańcami Woli z ulicy Działdowskiej, została pognana w stronę fabryki "Ursus". Dookoła dym, trupy, krzyki i strzały... Kazali czekać... Z podwórza fabryki dochodziły strzały, szloch i błagania. Co chwilę Niemcy wpychają po 100 osób na teren fabrycznego dziedzińca. Wanda jest w ostatniej grupie... widzi zwały trupów... a wśród nich sąsiadów, znajomych. Kobieta prosi o litość, wykupuje się trzema złotymi pierścionkami, które daje Ukraińcowi, ale widzi to Niemiec, zawraca ją, odpycha, uderza kobietę krzycząc do jej starszego synka "prędzej, ty polski bandyto!".

Wanda, będąc w zaawansowanej ciąży miała w sierpniu rodzić, prawą ręką trzyma rączki dwójki dzieci, lewą chwyta rączkę starszego. Dzieci modlą się, płaczą... Pierwszy zostaje zamordowany jedenastoletni Wiesio, potem strzały trafiają Wandę, dostaje krwotoku ciążowego, ale żyje... jest przytomna, kiedy strzały zabijają dwójkę młodszych dzieci. Żyje, kiedy spadają na nią ciała innych zamordowanych ludzi... jest przytomna, kiedy oprawcy chodzą po trupach, kopią i rabują zabitych. Nie zauważyli, że żyła kiedy i jej zdjęli zegarek z ręki. Pili, śpiewali, a kobieta modliła się o śmierć. Wanda leżała pod trupami trzy dni, ruchy dziecka w jej łonie uświadomiły kobiecie, że maleństwo żyje. Przez trupy na czworakach czołgała się w stronę końca kompleksu fabrycznego.

Jako jedna z nielicznych przeżyła, podczas gdy na Woli między 2 a 5 sierpnia 1944 r. zamordowano od 35 do 65 tyś ludzi...

Czy jest straszliwsza zbrodnia, niż mord na bezbronnych cywilach, starcach, kobietach i dzieciach?


"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy."

To rozkaz Hitlera, przekazany przez Himmlera wojskom niemieckim w Warszawie.

Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie i Erich von dem Bach Zalewski co do litery zaczął wypełniać rozkaz Hitler, pod jego skrzydła wcielono oddziały Heinza Reinefartha, składające się głownie z Ukraińców. Po ludobójstwie dokonanym na Woli, odziały Reinefartha, wzięły udział w walkach z powstańcami na Starym Mieście, na Powiślu i Czerniakowie. Oddziały te głównie mordowały cywilów, powstańców rannych w szpitalach, jeńców wziętych do niewoli, niezliczone gwałty i bestialstwa. Mordy nie miały końca. Nie jest znana dokładna liczba ofiar 'Kata Woli'.

Po wojnie człowiek odpowiedzialny za zbrodnie wojenne i zbrodnie ludobójstwa nie został wydany Polsce. Miał być przydatnym dla aliantów świadkiem w procesie norymberskim. Potem został aresztowany pod zarzutem popełnienia zbrodni wojennych, ale sąd w Hamburgu zwolnił go z BRAKU DOWODÓW !

W 1951 r. został wybrany burmistrzem miasta Westerland na wyspie Sylt. Rozwijał turystykę, angażował się w sprawy mieszkańców, później pracował jako prawnik. Mimo licznych wezwań polskich władz, Niemcy nigdy nie zgodziły się na wydanie i osądzenie zbrodniarza...

Wanda Lurie 20 sierpnia 1944 r. urodziła syna Mścisława...

Aneta Sala

Wersja audio:

 
 
 
 
 

Komentarze obsługiwane przez CComment

Dlaczego dotąd oficjalne koła żydowskie nie potępiły jawnej zdrady i innych zbrodni, jakich się wobec Polaków i polskich obywateli dopuszczali przez cały czas okupacji sowieckiej?
gen. Władysław Sikorski Wódz NaczelnyRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej