foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


W związku ze skandalicznym wpisem z dnia 11 lipca 2020r. jaki ukazał się na oficjalnym profilu Ambasady Ukraińskiej, czujemy się w obowiązku zaprotestować oraz domagać się prawdy i szacunku dla ofiar ludobójstwa jakiego dokonała ukraińska ludność na Polakach z Wołynia i Małopolski Wschodniej.


Obarczanie winą II RP za rzeź, która miała miejsce na wyraźne rozkazy dowódców OUN/UPA, w tym z poparciem części duchownych ukraińskich, jest oszczerstwem i niedopuszczalnym rewizjonizmem historycznym. Szkalowanie Polski i przenoszenie na Polaków odpowiedzialności za własne winy jest policzkiem dla narodu polskiego. Ponadto Ambasada Ukraińska perfidnie dodaje, iż potępia wszelkie przejawy przemocy na tle narodowościowym, podczas gdy Ukraina gloryfikuje i stawia pomniki mordercom Polaków. Nadmienić trzeba, że ofiar nie było tysiące, jak podaje strona Ambasady, lecz setki tysięcy! Polacy nigdy w swojej historii nie dopuścili się zbrodni o którą próbuje oskarżać nas Ambasada Ukraińska, ani też nie ponoszą odpowiedzialności za czyny szowinistów ukraińskich.

Jako obywatele Rzeczypospolitej jesteśmy zbulwersowani wpisem Ambasady Ukraińskiej. Domagać się musimy natychmiastowej reakcji odpowiednich władz polskich, a także wyjaśnień i sprostowania oraz przeprosin za szkalowania, jakich dopuściła się Ambasada Ukraińska.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jak wyzwolić się od tych stereotypów, które towarzyszą nam niemal od narodzenia, wzmacniane literaturą, historią, powszechnymi resentymentami? Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych urojeń? Polskość to nienormalność - takie skojarzenie nasuwa mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzmię, którego nie mam specjalnie ochoty dźwigać... Piękniejsza od Polski jest ucieczka z Polski - tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem.
Donald Tusk miesięcznik ZNAK nr.11-12, 1987r.Roman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej