foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Dnia 1 marca 2020r. pomorski oddział Obozu Wielkiej Polski oddał hołd Żołnierzom Podziemia Niepodległościowego zamordowanym i poległym w walce z UB i NKWD o wolną, niepodległą i suwerenną Polskę w latach 1944-63 zapalając biało-czerwone znicze pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku, który znajduje się w pobliżu Cmentarza Garnizonowego. Na pomniku znajduje się podobizna Henryka Wieliczko ps. Lufa, który został stracony w Lublinie 14 marca 1949r.

Następnie po udaniu się na Cmentarz Garnizonowy na którym w 2016 roku pochowano Feliksa Selmanowicza ps. Zagończyk i Danutę Siedzikównę ps. Inka żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK zamordowanych w Gdańsku 28.08.1946r. w piwnicy aresztu śledczego zostały zapalone biało-czerwone znicze i odmówiona modlitwa za zmarłych. Zagończyk i Inka na zawsze pozostaną symbolami Gdańska.

Przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych i na żołnierskich grobach leczymy ludzi z amnezji historycznej dotyczącej żołnierzy podziemia niepodległościowego i bardzo często zakłamanych faktów na temat ich walki. Niestety, dotyczy to dużej części społeczeństwa polskiego. Nawet podczas zapalania zniczy pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych padły pod naszym adresem niecenzuralne słowa wykrzykiwane przez przechodzących w pobliżu młodych ludzi. Jak widać jeszcze duża praca przed nami w odkłamywaniu historii dotyczącej tego okresu.

Pożegnaliśmy zamordowanych i poległych słowami:

ŚPIJ ŻOŁNIERZU W CIEMNYM GROBIE, NIECH SIĘ POLSKA PRZYŚNI TOBIE...

 

Cześć i chwała Bohaterom zamordowanym i poległym w walce o wolną, niepodległą Polskę.

Jacek Łojko

 

Komentarze obsługiwane przez CComment

Wódz, który zwycięstwa przypisuje sobie, a na innych zwala klęski, jest człowiekiem moralnie niedojrzałym i jako taki - na swoim odpowiedzialnym stanowisku nieuczciwym.
Roman DmowskiRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej