foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Dzisiaj spełniło się moje marzenie. Jestem Tutaj... Łąka grobów oplecionych biało-czerwona wstążką. Najpierw idę do katakumb, do Jurka i Antosia, ale takich chłopców jest Tu więcej... Odbiera mi mowę i łza kreci się w oku, Tutaj naprawdę Jest Polska! Nie ma większego panteonu chwały Polskiej niż to miejsce. Powiem za Kornelem Makuszyńskim: "Łąka życia, tu leżą uczniowie w mundurkach, przeto ten cmentarz jak szkoła, najdziwniejsza szkoła, w której dzieci (...) nauczają siwych ludzi o tym, że ze śmierci ofiarnej wyrasta życie."

Nie mógł wtedy w 1939 r. pisarz wiedzieć, że poległym Tu Bohaterom przyjdzie zmierzyć się nieraz jeszcze z wrogiem. Za czasów sowieckich cmentarz sprofanowano, groby rozjeżdżano czołgami, na zrównanych z ziemią mogiłach kładziono asfalt. Katakumby zamieniono w zakład kamieniarski. Kamienne Lwy wyrzucono na rogatki miasta... Po latach stoczono kolejną batalię i udało się przywrócić katakumbom pierwotny wizerunek, zerwano asfalt, ekshumowano prochy żołnierzy i pochowano na ocalałej części cmentarza. Polskie Lwy wróciły na miejsce. Ale od kilku lat są zamknięte w w skrzyniach. Czekają, aż ostateczna bitwa zostanie wygrana i wtedy dumnie będą głosić światu " ZAWSZE WIERNY TOBIE POLSKO."

Stałam tam między Lwami i pomyślałam o tym, jak wielką moc mają, jak są silne. Oto mordercy kobiet, dzieci i starców boją się Kamiennych Lwów! Pobyt na Cmentarzu Orląt Lwowskich to bardzo silne przeżycie i wzruszające. Duma rozpiera serce. Groby są piękne zadbane, opiekują się nimi lwowiacy. Warto zaznaczyć, że są to już starsi ludzie, jest ich jednak coraz mniej, młodzi Polacy emigrują. Co będzie gdy tych starszych ludzi zabraknie... we Lwowie coraz mniej Polaków, ich liczba na przestrzeni lat zmniejszyła się trzykrotnie. Jedno wiem na pewno... nie zostawimy Orląt Lwowskich na łasce wroga. Jeszcze Polska Nie Zginęła, Kiedy My Żyjemy!

Aneta Sala

 

Komentarze obsługiwane przez CComment

Ten, kto nie pamięta przeszłości, będzie skazany na to, że ją przeżyje powtórnie.
George SantayanaRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej