foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Dnia 8. listopada 2019r. stowarzyszenie Obóz Wielkiej Polski wystosowało do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Przytaczamy tekst zawiadomienia.

 

Niniejszym składam zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znieważenia Narodu i państwa polskiego - Rzeczpospolitą Polską przez Olgę Tokarczuk tj. przestępstwo określone w art. 133 kk.

 

 

Uzasadnienie

 

 

W trakcie programu „Minęła dwudziesta” emitowanego przez TVP Info w dniu 7 października 2015 r. Olga Tokarczuk wypowiedziała słowa „Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy, jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów”.

W ocenie Stowarzyszenia taka wypowiedź publiczna w TVP Info wypełnia przesłanki zawarte w art. 133 kodeksu karnego, tym samym znieważa naród polski oraz państwo polskie – Rzeczpospolitą Polską, naruszając dobre imię Polaków i Rzeczpospolitej Polskiej, umniejszając zasługi w zakresie obrony wolności podjęte w wyniku napaści i działania związane z obroną niezależności państwa.

Porównywanie działań narodu polskiego do działań kolonizatorów, czy właścicieli niewolników, zarzucanie tłumienia mniejszości i mordowania Żydów – stoi w sprzeczności z faktami historycznymi na przestrzeni wielu wieków, w tym m.in. bohaterstwem żołnierzy walczących w całej Europie oraz ludności cywilnej. Przypomnieć tylko należy, że działania na rzecz przede wszystkim polskich Żydów, jedynie na terenach Polski w czasie II Wojny Światowej zagrożone było karą śmierci. Pomimo tego Polacy ponosili takie ryzyko pomagając ofiarom wojny. Niejednokrotnie sami stawali się jej ofiarami, za swoje działania płacąc najwyższą cenę – własne życie i życie swoich rodzin.

Wskazywanie zatem marginalnych przypadków, choć godnych potępienia, nie uprawnia nikogo do publicznego wypowiadania opinii i uogólniania, iż naród polski jak i Rzeczypospolita Polska dokonywali działań haniebnych porównywalnych do działań kolonizatorów, tłumienia mniejszości narodowych, traktowania innych jak niewolników, czy też mordowania Żydów.

 

Z poważaniem

Prezes Zarządu

Stowarzyszenia Obóz Wielkiej Polski

/-/ Maciej Wydrych

Komentarze obsługiwane przez CComment

Musimy mieć wpływ na gazety całego świata, ażeby tumanić i oszukiwać ludzi.
lord Montefiore XIX-wieczny żyd z brytyjskim obywatelstwemRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej