foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Dnia 14 lipca 2019r grupa działaczy Obozu Wielkiej Polski, jak co roku, uczestniczyła w Marszu Wołyńskim. Po Mszy św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, uczestnicy marszu w zwartej kolumnie przemaszerowali ulicami stolicy do Grobu Nieznanego Żołnierza. W trakcie marszu wsłuchiwaliśmy się w relacje świadków rzezi popełnionej przez szowinistów ukraińskich, nie mających litości dla starców, kobiet czy dzieci.

Zginęli w bestialski sposób, tylko dlatego że byli Polakami. Uliczki pełne warszawiaków i turystów, oblegających kawiarenki oraz sklepy, wydawały się zupełnie nie zauważać naszego pochodu pamięci. Wydarzenia sprzed 76 lat stały się niewygodne i zapomniane. A ofiary ludobójstwa, nasi rodacy, wołają o godność i pamięć.

Nie wzbudzając większego zainteresowania, marsz dotarł do Grobu Nieznanego Żołnierza. W uroczystościach wzięła udział Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Przemawiali m.in. prezes Stowarzyszenia Kresowian p. Witold Listowski oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski, który przypomniał, jak wiele kolejne rządy obiecują aby ofiary ludobójstwa zostały godnie pochowane, a prócz słów brak jest jakichkolwiek działań. Jakie świadectwo wystawiają sobie rządzący, skoro nie są w stanie wymóc tego na Ukrainie, jednocześnie udzielając „bezzwrotnych pożyczek” oraz szeregu dopłat dla Ukraińców mieszkających w Polsce.

Na zakończenie obchodów odczytano apel poległych a Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową. Delegacja Obozu Wielkiej Polski złożyła wiązankę kwiatów oddając hołd pomordowanym w ludobójstwie Polakom z rąk swych sąsiadów, ukraińskich szowinistów spod znaku OUN-UPA i SS Galizien.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jak wyzwolić się od tych stereotypów, które towarzyszą nam niemal od narodzenia, wzmacniane literaturą, historią, powszechnymi resentymentami? Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych urojeń? Polskość to nienormalność - takie skojarzenie nasuwa mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzmię, którego nie mam specjalnie ochoty dźwigać... Piękniejsza od Polski jest ucieczka z Polski - tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem.
Donald Tusk miesięcznik ZNAK nr.11-12, 1987r.Roman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej