foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Dnia 27 marca 2019 roku w Montevideo w Urugwaju, w wieku 95 lat, odszedł do Pana Jan Kobylański. W latach 1989 - 2000 konsul honorowy Polski w Argentynie, następnie w Urugwaju.

Założyciel i prezes Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych w Ameryce Łacińskiej.

Prezes Honorowy Obozu Wielkiej Polski.

Wielki Polak, patriota i filantrop.

 

11 listopada 1993 roku, z inicjatywy Jana Kobylańskiego, została założona Unia Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych w Ameryce Łacińskiej, w skład Komitetu Organizacyjnego weszły m.in. delegacje z 34 organizacji polonijnych w Argentynie, delegacje z Brazylii, Chile, Kostaryki, Paragwaju, Urugwaju, Ekwadoru, Peru. Udział wzięły oficjalne delegacje z Polski, z przedstawicielem Prezydenta RP na czele, wicepremierem, wiceministrem Spraw Zagranicznych, przewodniczącymi sejmowych i senackich komisji ds. Polonii. Było to zjednoczenie w jeden silny ośrodek Polaków w Ameryce Łacińskiej, reprezentując około 2,5 miliona naszych rodaków. Krzewiąc polską kulturę, mowę i tradycję.

Dzięki staraniom tak znakomicie zorganizowanej Polonii 8. czerwca każdego roku począwszy od 1996 obchodzone jest w Argentynie ustawowe święto Dnia Osadnika Polskiego w Argentynie. Wiele inicjatyw popularyzuje wiedzę o Polsce, a także o roli osadników polskich w rozwoju państw Ameryki Łacińskiej. USOPAŁ oraz Fundacja Jana Kobylańskiego organizowały konkursy artystyczne dla Polonii, dając bodźce do ciągłego zgłębiania i kultywowania tradycji narodowej. Dość wspomnieć o ufundowanym pomniku Jana Pawła II w Montevideo w 1998 roku oraz przekazany Kościołowi Urugwajskiemu dzwon z brązu imienia Jana Pawła II.

W Punta del Este w Urugwaju dzięki staraniom USOPAŁ oraz osobistym Jana Kobylańskiego, tamtejszy plac nosi imię Rzeczypospolitej Polskiej – Plaza de la Republica de Polonia. Aktu inauguracji oraz odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonał Marszałek Senatu RP wraz z Burmistrzem Maldonaldo. Wśród gości był obecny m.in. Marszałek Izby Niższej Urugwaju.

W sierpniu 1999 r. Prezydent Republiki Argentyny dokonał uroczystego odsłonięcia pomnika Papieża-Polaka Jana Pawła II w Buenos Aires, ufundowanego przez Fundację Jana Kobylańskiego oraz Unię Polaków w Argentynie jako dar dla narodu Argentyny od Polonii. Tego samego roku w Punta del Este na Placu Rzeczypospolitej Polskiej odsłonięto majestatyczny pomnik Fryderyka Chopina, który był darem od Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Fundacji Jana Kobylańskiego. Na uroczystości byli obecni reprezentanci korpusu dyplomatycznego w Urugwaju, z Niemiec, Grecji, Szwajcarii i Polski.

 

Jak Kobylański nigdy nie zapominał o swej Ojczyźnie. Stałym wsparciem finansowym objął parę szkół powszechnych, a także Liceum Polonijne w Warszawie dla Polaków ze Wschodu.

Za swe zasługi dla Polski i Polonii prezes Jan Kobylański otrzymał wiele odznaczeń państwowych. Wystarczy wspomnieć najważniejsze jak Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany przez władze RP na uchodźstwie; Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski; Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą; Krzyż Oświęcimski; Honorowy Krzyż Weteranów Walk o Niepodległość; Złoty Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”; Złoty Medal Zasługi dla Paragwaju; Kawaler Wawelskiego Dzwonu Spiżowego przyznany przez Wielką Kapitułę za umacnianie więzi wychodźstwa z Macierzą.

 

Ambasador Polski w świecie, rozsławiający swymi inicjatywami naszą Ojczyznę.

Pozostawia swą wielką spuściznę, wzorzec pracy dla Polski, dla narodu. Obrony dobrego imienia Ojczyzny i walki z antypolonizmem. Zajadle atakowany przez środowiska antypolskie, które zrobią wszystko co w ich mocy, aby pamięć o nim zginęła. Nie zginie. My, polscy patrioci w kraju i na obczyźnie, pójdziemy jego śladem bezkompromisowej walki o Wielką, suwerenną Polskę.

Cześć Jego pamięci

Komentarze obsługiwane przez CComment

Pierwsze strzały w getcie warszawskim oddali Żydzi do Żydów. Mordechai Anilewicz, 23 letni przywódca powstania w getcie został wydany przez własnych ludzi.
Lesław Giermański świadek współpracy Żydów z NiemcamiRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej