foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Dnia 27 marca 2019 roku w Montevideo w Urugwaju, w wieku 95 lat, odszedł do Pana Jan Kobylański. W latach 1989 - 2000 konsul honorowy Polski w Argentynie, następnie w Urugwaju.

Założyciel i prezes Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych w Ameryce Łacińskiej.

Prezes Honorowy Obozu Wielkiej Polski.

Wielki Polak, patriota i filantrop.

 

11 listopada 1993 roku, z inicjatywy Jana Kobylańskiego, została założona Unia Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych w Ameryce Łacińskiej, w skład Komitetu Organizacyjnego weszły m.in. delegacje z 34 organizacji polonijnych w Argentynie, delegacje z Brazylii, Chile, Kostaryki, Paragwaju, Urugwaju, Ekwadoru, Peru. Udział wzięły oficjalne delegacje z Polski, z przedstawicielem Prezydenta RP na czele, wicepremierem, wiceministrem Spraw Zagranicznych, przewodniczącymi sejmowych i senackich komisji ds. Polonii. Było to zjednoczenie w jeden silny ośrodek Polaków w Ameryce Łacińskiej, reprezentując około 2,5 miliona naszych rodaków. Krzewiąc polską kulturę, mowę i tradycję.

Dzięki staraniom tak znakomicie zorganizowanej Polonii 8. czerwca każdego roku począwszy od 1996 obchodzone jest w Argentynie ustawowe święto Dnia Osadnika Polskiego w Argentynie. Wiele inicjatyw popularyzuje wiedzę o Polsce, a także o roli osadników polskich w rozwoju państw Ameryki Łacińskiej. USOPAŁ oraz Fundacja Jana Kobylańskiego organizowały konkursy artystyczne dla Polonii, dając bodźce do ciągłego zgłębiania i kultywowania tradycji narodowej. Dość wspomnieć o ufundowanym pomniku Jana Pawła II w Montevideo w 1998 roku oraz przekazany Kościołowi Urugwajskiemu dzwon z brązu imienia Jana Pawła II.

W Punta del Este w Urugwaju dzięki staraniom USOPAŁ oraz osobistym Jana Kobylańskiego, tamtejszy plac nosi imię Rzeczypospolitej Polskiej – Plaza de la Republica de Polonia. Aktu inauguracji oraz odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonał Marszałek Senatu RP wraz z Burmistrzem Maldonaldo. Wśród gości był obecny m.in. Marszałek Izby Niższej Urugwaju.

W sierpniu 1999 r. Prezydent Republiki Argentyny dokonał uroczystego odsłonięcia pomnika Papieża-Polaka Jana Pawła II w Buenos Aires, ufundowanego przez Fundację Jana Kobylańskiego oraz Unię Polaków w Argentynie jako dar dla narodu Argentyny od Polonii. Tego samego roku w Punta del Este na Placu Rzeczypospolitej Polskiej odsłonięto majestatyczny pomnik Fryderyka Chopina, który był darem od Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Fundacji Jana Kobylańskiego. Na uroczystości byli obecni reprezentanci korpusu dyplomatycznego w Urugwaju, z Niemiec, Grecji, Szwajcarii i Polski.

 

Jak Kobylański nigdy nie zapominał o swej Ojczyźnie. Stałym wsparciem finansowym objął parę szkół powszechnych, a także Liceum Polonijne w Warszawie dla Polaków ze Wschodu.

Za swe zasługi dla Polski i Polonii prezes Jan Kobylański otrzymał wiele odznaczeń państwowych. Wystarczy wspomnieć najważniejsze jak Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany przez władze RP na uchodźstwie; Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski; Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą; Krzyż Oświęcimski; Honorowy Krzyż Weteranów Walk o Niepodległość; Złoty Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”; Złoty Medal Zasługi dla Paragwaju; Kawaler Wawelskiego Dzwonu Spiżowego przyznany przez Wielką Kapitułę za umacnianie więzi wychodźstwa z Macierzą.

 

Ambasador Polski w świecie, rozsławiający swymi inicjatywami naszą Ojczyznę.

Pozostawia swą wielką spuściznę, wzorzec pracy dla Polski, dla narodu. Obrony dobrego imienia Ojczyzny i walki z antypolonizmem. Zajadle atakowany przez środowiska antypolskie, które zrobią wszystko co w ich mocy, aby pamięć o nim zginęła. Nie zginie. My, polscy patrioci w kraju i na obczyźnie, pójdziemy jego śladem bezkompromisowej walki o Wielką, suwerenną Polskę.

Cześć Jego pamięci

Komentarze obsługiwane przez CComment

Są ludzie, którzy w polityce uznają tylko żniwo - nawożenie, orka i siew są niepotrzebne. Są tacy, którzy podczas pierwszych robót w polu już pytają o plon, a gdy nie widzą, zniechęcają się i odchodzą.
Polska bez żadnej wątpliwości ma o wiele więcej takich ludzi niż inne kraje. Wynika to niezawodnie stąd, żeśmy przez długi czas żyli bez polityki we właściwym tego słowa znaczeniu. To, co się nazywało polityką, to nie były ruchy celowe, jeno odruchy.
Roman DmowskiRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej