foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Krótka odezwa Czetnickiego komendanta Bratislava Zivkovica po oswobodzeniu z aresztu. Na chwilę obecną nie jest wskazane rozpowszechnianie informacji o powodzie oskarżenia ale po zakończeniu procesu wszystkie szczegóły będą upublicznione.

Chroni was Bóg, bracia i siostry!

Drodzy przyjaciele, chcę zwrócić się do was przez ten krótki wywiad - pierwszy raz po moim oswobodzeniu z aresztu tymczasowego. Chciałbym powiedzieć o tym co naprawdę się wydarzyło. Po powrocie do Serbii w swoich osobistych sprawach, zostałem zatrzymany na lotnisku. Zatrzymano mnie tam bezpodstawnie o godzinie 18 i trzymano kilka godzin bez przedstawienia żadnych oskarżeń. Potem dowiedziałem się że ten czas był potrzebny prokuratorowi żeby mógł sporządzić oskarżenie pod moim adresem. Po sporządzeniu oskarżenia byłem przewieziony do aresztu w mieście Kruševac . O 3 w nocy przyprowadzono mnie do zastępcy prokuratora gdzie było przeczytane po prostu śmieszne, „grubymi nićmi szyte” oskarżenie. Jako czetnicki komendant, ma się rozumieć, nie dałem się naciągnąć na żadne namowy i szantaż w stosunku do swoich zeznań.

Ja obstawałem przy tym że wolę być aresztowanym, jeśli w czymś jestem winien, że nie skrywam się przed nikim a wszystko co w życiu zrobiłem, zrobiłem uczciwie, z godnością i miłością. W tym czasie u nich nie było żadnych dowodów i nie mogli trzymać mnie dłużej niż 10 dni w areszcie, dlatego musieli mnie uwolnić. Teraz, według słów prokuratora, szukają dalej podstaw aby mnie osądzić. Oczywiście, wszystko to jest stworzonym z pobudek politycznych procesem przeciwko mnie, ale z wiarą w Boga i modlitewnym wstawiennictwem mojego niebiańskiego patrona św. Mikołaja Cudotwórcy, ja silnie wierzę że i tym razem uda mi się zwyciężyć niesprawiedliwość tego reżimu. Bardzo chciałbym także wyrazić wdzięczność wszystkim swoim przyjaciołom z Noworosji, Rosji, Francji, Polski, Bułgarii, Rumunii (nie będę wszystkich wymieniać teraz), którzy okazali mi wsparcie. Dziękuję ogromnie wszystkim wam, przyjaciele, bez waszego wsparcia było by mi bardzo ciężko.

Z wiarą w Boga i dziękuję!

Komentarze obsługiwane przez CComment

Całe życie byłem przeciwnikiem odpowiedzialności zbiorowej, działania w ten sposób, że nigdy dobrze nie wiadomo, kto jest winien złu. Uważałem, że za każdą pracę jej kierownik musi odpowiadać i że do władzy kierowniczej ma prawo tylko ten, kto gotów jest ponosić odpowiedzialność za wszystkie następstwa.
Roman DmowskiRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej