foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


 

W sobotę 4 sierpnia 2018r. odbyło się w Gdańsku odsłonięcie Pomnika Żołnierzy Wyklętych. Patronat honorowy nad uroczystością objęli Prezydent RP Andrzej Duda i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Pomnik został umiejscowiony na skwerze u zbiegu ul.3 Maja i Gen. Henryka Dąbrowskiego. Miejsce to znajduje się zaledwie kilka metrów od Cmentarza Garnizonowego, gdzie spoczywają Feliks Selmanowicz ps. Zagończyk i Danuta Siedzikówna ps. Inka. Obydwoje rozstrzelani w Gdańsku 28 sierpnia 1946r. przez katów z UB.

 

Postać Żołnierza Wyklętego przedstawiona na pomniku to ppor. Henryk Wieliczko ps. Lufa, który został stracony na zamku w Lublinie 14 marca 1949r. Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego i okolicznościowych przemówień zakończonych odsłonięciem pomnika. Po modlitwie pomnik został poświęcony przez Metropolitę Gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia, a następnie złożono wieńce i kwiaty. W uroczystości nie mogło zabraknąć Obozu Wielkiej Polski, a także przedstawicieli Ruchu Narodowego, ONR, kombatantów, żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego, grup rekonstrukcyjnych odtwarzających oddziały wojskowe i oczywiście mieszkańców Gdańska. Należy dodać, że pomnik powstał z pieniędzy zebranych społecznie przy dużej zasłudze przewodniczącej komitetu budowy pomnika, radnej Gdańska, Annie Kołakowskiej. Po raz kolejny nie pojawił się na uroczystości prezydent Gdańska - Paweł Adamowicz. Jesienią ocenimy go w wyborach samorządowych. Była to piękna, patriotyczna uroczystość. Cześć i chwała Żołnierzom Wyklętym, którzy życie poświęcili dla niepodległej, suwerennej, wolnej Polski.

Jacek Łojko

Komentarze obsługiwane przez CComment

Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna.
Seneka MłodszyRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej