foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


 

W sobotę 4 sierpnia 2018r. odbyło się w Gdańsku odsłonięcie Pomnika Żołnierzy Wyklętych. Patronat honorowy nad uroczystością objęli Prezydent RP Andrzej Duda i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Pomnik został umiejscowiony na skwerze u zbiegu ul.3 Maja i Gen. Henryka Dąbrowskiego. Miejsce to znajduje się zaledwie kilka metrów od Cmentarza Garnizonowego, gdzie spoczywają Feliks Selmanowicz ps. Zagończyk i Danuta Siedzikówna ps. Inka. Obydwoje rozstrzelani w Gdańsku 28 sierpnia 1946r. przez katów z UB.

 

Postać Żołnierza Wyklętego przedstawiona na pomniku to ppor. Henryk Wieliczko ps. Lufa, który został stracony na zamku w Lublinie 14 marca 1949r. Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego i okolicznościowych przemówień zakończonych odsłonięciem pomnika. Po modlitwie pomnik został poświęcony przez Metropolitę Gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia, a następnie złożono wieńce i kwiaty. W uroczystości nie mogło zabraknąć Obozu Wielkiej Polski, a także przedstawicieli Ruchu Narodowego, ONR, kombatantów, żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego, grup rekonstrukcyjnych odtwarzających oddziały wojskowe i oczywiście mieszkańców Gdańska. Należy dodać, że pomnik powstał z pieniędzy zebranych społecznie przy dużej zasłudze przewodniczącej komitetu budowy pomnika, radnej Gdańska, Annie Kołakowskiej. Po raz kolejny nie pojawił się na uroczystości prezydent Gdańska - Paweł Adamowicz. Jesienią ocenimy go w wyborach samorządowych. Była to piękna, patriotyczna uroczystość. Cześć i chwała Żołnierzom Wyklętym, którzy życie poświęcili dla niepodległej, suwerennej, wolnej Polski.

Jacek Łojko

Komentarze obsługiwane przez CComment

Wolności się nie posiada, wolność się stale zdobywa.
Jan Paweł IIRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej