foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


79 lat temu w Drozdowie koło Łomży odszedł od nas jeden z największych polityków w polskiej historii. Ideowy ojciec obozu narodowego, który wykonał ogromną, wręcz tytaniczną pracę, by wydobyć społeczeństwo polskie z popowstańczego przygnębienia, marazmu i apatii. Roman Dmowski, o którym tu mowa, zorganizował je w naród świadomy swojej misji dziejowej, tożsamości i celów politycznych. Dmowski to także znakomity publicysta i pisarz polityczny, strateg, krasomówca oraz wielki znawca europejskiej geopolityki. Był wizjonerem – myślał o Polsce i polskich pokoleniach na pięćdziesiąt lat do przodu.

Dmowski to ojciec nowoczesnego nacjonalizmu polskiego i poliglota znający siedem obcych języków. Wybitny dyplomata i mąż stanu, który zdołał przekonać zachodnich przywódców do polskich racji i wraz z innymi działaczami różnych orientacji, którzy w ostatnich dziesięcioleciach narodowego upodlenia i poniżenia – niewoli, pracowali dla świętej sprawy polskiej. Zdołał on doprowadzić do niepowtarzalnego w naszych dziejach, ogromnego i znakomitego sukcesu dyplomatycznego, jakim okazał się Traktat Wersalski, który po stu dwudziestu trzech latach zaborów przywrócił na mapę Europy duże państwo polskie. Doskonałą rekomendacją zasług Romana Dmowskiego są słowa największego polskiego historyka – profesora Władysława Konopczyńskiego. „Mąż stanu, który po wojnie światowej wprowadził swój naród między zwycięzców, wywalczył dlań Pomorze, Wielkopolskę i Śląsk, wygrał spór o Lwów, rozstrzygnął na rzecz Polski sprawę wileńską, wyzwolił miliony, milionom dał miliardy, został z dalszego państwowego życia Rzeczpospolitej wykreślony. Jego hasło umiłowane − Naród Polski − wymazane z konstytucji, aby po latach wrócić na afiszu wyborczym − przywłaścicieli. Jego twór ostatni − Obóz Wielkiej Polski − rozwiązany, Jego symbol − miecz Chrobrego zdzierany z piersi bojowników jako antypaństwowy. Jego przyjaciele − znieważani. Jego słowo − konfiskowane. Jego imię tępione w podręcznikach szkolnych. A wszystko to dla stłumienia tej ideologii narodowej, która jednocześnie na oczach wszystkich podnosiła Włochy i Niemcy do niebywałej potęgi. To już są rzeczy, urągające wszelkim zestawieniom historycznym. Tego ani u nas kiedy indziej, ani na świecie gdzie indziej nie było. A zresztą, może mu się to należało. Pewno dał państwu za mało. Więc pochowano go za miastem, wśród najuboższych − na Bródnie...”

Narodowe stowarzyszenie Obóz Wielkiej Polski oddaje najwyższy hołd i cześć jednemu z najważniejszych architektów polskiej niepodległości - dr Romanowi Dmowskiemu w rocznicę jego śmierci.

Wojciech Jurczyk

Komentarze obsługiwane przez CComment

W polityce trzeba nie żałować wysiłku, trzeba wszystko zrobić, żeby się nie omylić. Bo omyłka często bywa zbrodnią.
Roman DmowskiRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej