foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Zastępca szefa Ukraińskiej Marynarki Wojennej ds. koordynacji z NATO powiedział, iż Ukraińska Marynarka Wojenna planuje wdrożenie doktryny i strategii NATO do końca tego roku. „To pomoże obu stronom [Ukrainie oraz NATO] podnieść poziom sprawności naszych jednostek, korpusu oficerskiego oraz usprawni planowanie i przeprowadzanie wspólnych manewrów” - powiedział kpt. Andriy Ryzhenko na konferencji komentując ostatnie manewry pod kryptonimem „Sea Breeze.”

Dodał także, iż Marynarka Wojenna Ukrainy planuje 1 września otworzyć centrum językowe dla oficerów, aby opanować obce języki i tym samym ułatwić kontakty ze swoimi odpowiednikami z wojsk biorących udział w manewrach.

W wywiadzie dla „Sputnika” zastępca dyrektora Centrum Studiów Geopolitycznych, Natalya Makeyeva, stwierdziła, że Ukraina wciąż jest traktowana przez Zachód instrumentalnie dla przyszłej konfrontacji z Rosją. Dodała także, iż „Kijów ponownie pokazał, że Ukraina jako państwo jest widziana przez Zachód jako część „Projektu anty-Rosyjskiego”, nie jako suwerenne państwo a strefa buforowa kontrolowana i pod wpływem USA. Zwykli Ukraińcy nie mają z tego nic, ale Kijów wciąż kokietuje Waszyngton i planuje wprowadzić doktrynę i taktykę NATO.”

Sekretarz Obrony USA James Mattis wziął udział w Dniu Niepodległości obchodzonym w Kijowie 24 sierpnia. W wywiadzie dla „Sputnik” dyrektor Ukraińskiego Instytutu Zarządzania i Analiz Politycznych Ruslan Bortnik powiedział, że wizyta Sekretarza Obrony USA James'a Mattis'a to zapowiedź wsparcia Kijowa przez Stany Zjednoczone. Szef Pentagonu planuje dokonać analizy jak władze Ukrainy rozdysponowały przekazane fundusze od USA na wzmocnienie ukraińskiej armii. Ruslan Bortnik dodaje, iż przed spotkaniem z Sekretarzem Obrony USA nie spodziewa się poważniejszego zaangażowania USA na Ukrainie.

Ukraiński Minister Obrony Stepan Poltorak poinformował, że 4,5 tys. ukraińskich żołnierzy, którzy wzięli udział w Dniu Niepodległości w Kijowie, to kontyngent na co dzień walczący w Donbasie. W Święcie Niepodległości w Kijowie wzięły udział także oddziały z USA, Wielkiej Brytanii i innych państw, a także ministrowie obrony USA, Polski, Gruzji, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Węgier, Estonii oraz Wielkiej Brytanii.

Na początku sierpnia Marynarka Wojenna USA uruchomiła swoje centrum operacyjne w bazie Ochakiv Marynarki Wojennej Ukrainy. Ten projekt, jeden z trzech planowanych w bazie Ochakiv, będzie służył przy wspólnych manewrach wojskowych na Ukrainie. Inny projekt w tym rejonie zakłada uruchomienie obsługi sprzętu na potrzeby Marynarki Wojennej oraz punktów kontrolnych zwiększających bezpieczeństwo bazy. Co więcej, Pentagon oraz Ministerstwo Obrony USA planują dostarczanie broni dla armii ukraińskiej. Broń ta, określana jako „defensywna”, to w istocie broń przeciwpancerna, przeciwlotnicza i inne zaawansowane doposażenie Ukrainy.

 

Nasz komentarz

Wypowiedzi te dobrze obrazują realną sytuację Ukrainy na arenie międzynarodowej. Dla mocarstwa z zapędami imperialistycznymi, jakim niewątpliwie są Stany Zjednoczone, Ukraina jest istotna jedynie z racji swego położenia geopolitycznego. To doskonałe miejsce do ewentualnego ataku na Rosję. Niczym Prusy Wschodnie dla III Rzeszy były przyczółkiem do wyprowadzenia w ostatecznym momencie uderzenia. Naturalnie oligarchom i dygnitarzom ukraińskim wydaje się, że mogą coś na tym ugrać dla siebie, może nawet i dla Ukrainy. Można łudzić się stałym podnoszeniem niebezpieczeństwa ze strony Rosji do granic absurdu, aby tym wabikiem USA wzmacniały Ukrainę. Kreować się na strefę buforową, ostatnią tamę przed krwiożerczą Moskwą. To nawet zdaje egzamin, lecz do czasu gdy w istocie do konfrontacji dojdzie. Wtedy Ukraina może zostać poligonem mocarstw i nikt nie będzie wtedy przejmował się Ukrainą jako taką i ich mieszkańcami. Czy w Kijowie zdają sobie z tego sprawę? Prawdopodobnie tak, ale wciąż wierząc że do najgorszego nie dojdzie a będą wodzić wszystkich za nos. Wg. oficjalnych danych z 2014r. wojska USA były obecne w 133 państwach. Polska, Ukraina, państwa nadbałtyckie... to tylko małe flagi USA na mapie świata. Jest tylko jeden ogromny pusty rejon na mapie bez takiej flagi, to Rosja.

Tłumaczenie i komentarz: Maciej Wydrych

Korekta: Bernadetta Bigoraj

Komentarze obsługiwane przez CComment

Polski się nie buduje ani dla siebie, ani dla swej partii, ani nawet dla swego pokolenia. Ona jest własnością nieskończonego szeregu pokoleń, które ją tworzyły i tworzyć będą, które stanowi± naród. Tylko ten w wielkich, przełomowych chwilach znajdzie właściwą drogę, kto ma poczucie odpowiedzialności względem tak pojętego narodu.
Roman Dmowski



Roman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej