foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Dnia 14.05.2017r. po raz czwarty ulicami Gdańska przeszedł Marsz Pileckiego. Za cel organizatorzy wzięli sobie uczczenie pamięci wielkiego Polaka, jednego z najodważniejszych żołnierzy II Rzeczpospolitej jakim był niewątpliwie rotmistrz Witold Pilecki. „Trzeba dać świadectwo” - pod tym hasłem maszerowali członkowie organizacji o charakterze patriotycznym, w tym przedstawiciele Obozu Wielkiej Polski oraz mieszkańcy Gdańska i okolic, którym zależało na oddaniu hołdu temu legendarnemu Polakowi. Wczoraj przypadła 116 rocznica jego urodzin, a 25 maja minie 69 lat od jego tragicznej śmierci w mokotowskim więzieniu.

Marsz poprzedziła Msza Święta w kościele św. Brygidy. Następnie uczestnicy przemaszerowali ulicami Starego Miasta pod pomnik „Tym, co za polskość Gdańska” przy Podwalu Staromiejskim. Podczas przemarszu organizatorzy przybliżali życiorys i działalność bohatera tych uroczystości, a uczestnicy skandowali m.in. „Witold Pilecki na zawsze w pamięci”, „Wielka chwała Rotmistrzowi”, czy” Witold Pilecki pamiętamy!”, „Armio Wyklęta – Gdańsk o Was pamięta”.

Partnerami gdańskiego marszu byli Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Republikanie, a także Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Pomorski Urząd Wojewódzki oraz miasto Gdańsk. Pod pomnikiem po krótkich przemówieniach organizatorów na zakończenie odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”.

Nadmienić należy, że tego dnia nie tylko w Gdańsku, ale także w Warszawie, Poznaniu i Lublinie odbyły się podobne marsze, których inicjatywą jest przywrócenie pamięci o niezłomnych żołnierzach polskiego podziemia, a których za wszelką cenę władze komunistyczne chciały skazać na zapomnienie nazywając bandytami i próbując zatrzeć wszelkie ślady ich istnienia.

Cześć i chwała Bohaterom!

Jacek Łojko

 

Komentarze obsługiwane przez CComment

Ludzie chcą kierować losami Polski, a nie mogą się zdobyć dla niej na tyle poświęcenia, żeby się czegoś nauczyć, żeby jej położenie zrozumieć, żeby głębiej zastanowić się nad wartością tego, co jej starają się narzucić. I później mówi się: "Ależ oni jak najlepiej chcieli."
Roman DmowskiRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej