
Dnia 14. lutego 2026 r. wrocławski oddział OWP miał zaszczyt uczestniczyć w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, które odbyły się na cmentarzu parafialnym Świętej Rodziny przy ul. Smętnej we Wrocławiu.
Na mogile żołnierzy AK z jednostki Antoniego Hedy-Szarego złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalone znicze.
84 lata temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski dokonał przemianowania tajnej organizacji Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Jej dowódcą został mianowany Stefan Rowecki ps. Grot. Kolejni dowódcy to Tadeusz Komorowski ps. Bór i Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek.
Armia Krajowa stanowiła największą podziemną armię w okupowanej przez Niemcy i ZSRR Europie. Jej liczebność w 1944 r. osiągnęła ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy. Głównymi zadaniami AK były akcje sabotażowe i dywersyjne, a także kontynuacja walki zbrojnej z okupantem. Po zakończeniu wojny AK prowadziła działalność konspiracyjna stawiając opór sowietyzacji Polski.
Armia Krajowa tworzyła zbrojne ramię Polskiego Państwa Polskiego. Prowadziła działalność nie tylko wojskową, ale także polityczną, administracyjną czy sądowniczą. Działały również wydawnictwa i tajne szkolnictwo na każdym poziomie. Działania AK miały duży wpływ na polskie społeczeństwo. Stanowiły symbol oporu, niezgody na zniewolenie, jednoczyły naród w walce o niepodległą ojczyznę.
Po zakończeniu wojny żołnierze AK byli prześladowani, więzieni i skazywani na karę śmierci. Nazywanie ich bandytami czy mordercami jest hańbą i powinno być karane.
Dariusz Stępiński
Komentarze obsługiwane przez CComment