foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Przy okazji 104. rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego, delegacja Obozu Wielkiej Polski oddała hołd głównemu architektowi odzyskanej wówczas państwowości i niepodległości – Romanowi Dmowskiemu. Przy pomniku tego Wielkiego Polaka w Warszawie na Placu na Rozdrożu złożyliśmy biało-czerwoną wiązankę. Nie zapominamy o miejscu spoczynku szczątków doczesnych – przy grobie rodzinnym na bródnowskim cmentarzu zapaliliśmy znicz, odmawiając modlitwę za dusze zmarłych.

 

Przypomnijmy zarys historyczny tego wiekopomnego dzieła.

Traktat Wersalski był głównym układem pokojowy kończącym I Wojnę Światową, podpisanym 28. czerwca 1919 roku przez Niemcy, mocarstwa Ententy i państwa sprzymierzone i stowarzyszone. Został ratyfikowany 10 stycznia 1920 roku i z tą datą wszedł w życie. Traktat ustalił wiele granic międzypaństwowych w Europie oraz wprowadził nowy ład polityczny.
Traktat Wersalski został zawarty podczas paryskiej konferencji pokojowej, trwającej od 18 stycznia 1919 roku do 21 stycznia 1920 roku. Brało w niej udział 27 zwycięskich państw. Polska była reprezentowana przez Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego. Państwa pokonane w I Wojnie Światowej (Niemcy, Austro-Węgry, Turcja, Bułgaria) nie zostały dopuszczone do konferencji. Przedstawiono im tylko traktaty do ratyfikowania.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Polski się nie buduje ani dla siebie, ani dla swej partii, ani nawet dla swego pokolenia. Ona jest własnością nieskończonego szeregu pokoleń, które ją tworzyły i tworzyć będą, które stanowi± naród. Tylko ten w wielkich, przełomowych chwilach znajdzie właściwą drogę, kto ma poczucie odpowiedzialności względem tak pojętego narodu.
Roman DmowskiRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej