foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Członkowie Obozu Wielkiej Polski będąc w Warszawie nawiedzili grób śp. Przemysława Górnego – seniora obozu narodowego; członka honorowego Obozu Wielkiej Polski. Po modlitwie za duszę zmarłego, naszego serdecznego Kolegi ideowego i mentora, zapalono znicze oraz złożono biało-czerwone kwiaty.

 

Fragmenty przedruku „Wspomnienie o Przemysławie Górnym”. Pełna wersja w najnowszym numerze Awangardy.

 

Emanowała od niego niczym nie zachwiana wiara i słuszność obranej drogi. A co istotne – nie wybór drogi życiowej jako czegoś całkiem osobistego, ale zawsze traktował to jako wybór w podporządkowaniu do Ojczyzny. Przez pryzmat Polski podchodził do wszystkiego. Na swoim przykładzie pokazywał nam wartości jakże dzisiaj odległe, nawet dla nas. Ze swym ideologicznym wrogiem Jackiem Kuroniem, z którym stali po przeciwnych barykadach, potrafił, i z wzajemnością, zachować szacunek i umiejętność rzeczowej rozmowy, a wręcz ludzkiego podejścia. Wpajał nam, iż w idei narodowej wszyscy jesteśmy per Kolego. Nie istotny jest wiek. My, niektórzy ledwo dwudziestolatkowie, zwracaliśmy się do seniora obozu narodowego – per Kolego. Inaczej nas poprawiał. Ale to właśnie buduje jedność w narodowej demokracji. Wszyscy podążający kierowani tą ideą są Kolegami, współbraćmi w walce o Wielką Polskę, na dobre i na złe. To właśnie 'kolega' ideowy zawsze jest nam bliższy niż jakiś „pan”. Przemek miał rewelacyjną pamięć i czar. Dzisiaj to nazywane jest charyzmą. Każdy z kim się stykał, miał przeczucie obcowania z prawdziwym bezkompromisowym endekiem z tzw. starej szkoły obycia, z kindersztubą.

Maciej Wydrych

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jak wiadomo, władza leżała w dużej mierze w ich rękach po zajęciu Polski przez wojska sowieckie - w szczególności pewni Żydzi kierowali policją bezpieczeństwa. Otóż ta władza i ta policja jest odpowiedzialna za mord bardzo wielu spośród najlepszych Polaków. Polacy mają, moim zdaniem, znacznie większe prawo mówić o pogromie Polaków przez Żydów niż Żydzi o pogromach polskich.
o. Józef M. Bocheński profesor, filozof, intelektualista, na emigracji akcentował na łamach paryskiej "Kultury" (nr 7-8 z 1986r.)Roman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej