foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


W dniach 20-21 czerwca 1940 r. Niemcy dokonali najkrwawszej egzekucji ze wszystkich dokonanych w Palmirach. Operacje te nazwano INTELLIGENZAKTION/akcja inteligencja/, ale jej ofiarami obok inteligencji stali się wszyscy, których uznano za związanych z ideą państwa polskiego.
Rozstrzelano wówczas około 370 osób. Niemcy dokładali wszelkich starań aby ich zbrodnie nigdy nie zostały ujawnione. Mogiły maskowali mchem i igliwiem, następnie sadząc sosny. Dzięki informacjom gromadzonym przez polskich leśników już podczas okupacji polskie podziemie wiedziało o Palmirach.
Obóz Wielkiej Polski był w tym miejscu wielokrotnie składając wieńce i zapalając znicze.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI
Arek Łukasiewicz

Komentarze obsługiwane przez CComment

Powstania nasze były zbrojnymi protestami przeciw uciskowi, nie zaś walką o odbudowanie państwa polskiego. Żadne z nich nie miało planu tego państwa, kierownicy ich nie zastanawiali się nawet poważnie nad tym, co by zrobili w razie powodzenia.
Roman DmowskiRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej