foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Pochowany w bocznej alejce, skromny grób i napis "Pokój jego duszy". Dziwne? Czyżby towarzysz Lenin i Stalin tak kiepskimi byli nauczycielami? Albo uczeń niezbyt pojętny? Komunista z duszą? A może to bez jego zgody ktoś zdecydował, że także ci, którzy biciem chcieli ową wiarę w duszę z człowieka wytrząsnąć... też mają duszę?

Zatwardziały komunista, wierny wykonawca wyroków zbrodniczego systemu. W czasie wojny informator radzieckiej partyzantki. Radiotelegrafista szyfrant podległej pod radzieckie dowództwo grupy zwiadowców. W 1944 r. przerzucony do Chartowa koło Kostrzyna nad Odrą. Po wojnie brał udział w walkach z NSZ, z oddziałami 5. Wileńskiej Brygady AK i grupami NSZ w Bydgoszczy.

Jako dowódca plutonu egzekucyjnego 28 czerwca 1946 r. zastrzelił młodziutką sanitariuszkę 5. Brygady Wileńskiej "Inkę" Danutę Siedzikówną i dowódcę patrolu dywersyjnego tej brygady "Zagończyka" Feliksa Selmanowicza....

Do niedawna w Charatowie, miejscu desantu grupy Sawickiego istniała tablica upamiętniająca czerwonych skoczków. Było na niej między innymi nazwisko Franciszka Sawickiego.... a niedaleko Charatowa, zaledwie kilkanaście kilometrów znajduje się pomnik Inki i skwer nazwany jej imieniem. Nieświadomie mieszkańcy przynosili kwiaty i czcili pamięć czerwonego kata...człowieka, który bez mrugnięcia okiem zastrzelił dziewczynę, dla której Polska, dla której " Bóg Honor Ojczyzna" były ponad wszystko, która w chwili próby zachowała się jak trzeba. Na szczęście całkiem niedawno tablica zniknęła...

Podczas gdy czerwony kat narodu polskiego umarł spokojnie i został godnie pochowany, jego ofiary wrzucano do dołów śmierci i zasypywano śmieciami. Inka i Zagończyk całkiem niedawno zostali znalezieni i godnie z honorami pochowani. A mam nadzieję, Franciszka Sawickiego już dosięgnęła Boska sprawiedliwość. Ważne jednak byśmy my, Polacy, wypełnili testament Inki i zachowali się jak trzeba i nie pozwolili aby zaginęła pamięć o bohaterach polskich zamordowanych przez czerwonych katów. Ale także abyśmy tych katów nazwali z imienia i nazwiska.

Franciszku Sawicki czerwony kacie narodu polskiego! My ci zbrodni nie zapomnimy!

Aneta Sala

Komentarze obsługiwane przez CComment

Ten, kto nie pamięta przeszłości, będzie skazany na to, że ją przeżyje powtórnie.
George SantayanaRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej