foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


71 lat temu, tj. 8 lutego 1951 r. został zamordowany wyrokiem komunistycznego aparatczyka Mieczysława Widaja na osiemnastokrotną karę śmierci – major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”. Dopiero w 2013 r. odnaleziono miejsce jego pochówku. Uroczysty pogrzeb państwowy odbył się 24 kwietnia 2016 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V Klasy za kampanię wrześniową; w 1944 r. Krzyżem Walecznych; pośmiertnie w 1988 r. Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari; w 2007 r. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W dniu pogrzebu awansowany do stopnia pułkownika.

Dzisiaj Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” jest bohaterem narodowym, mimo że gdy był więziony i katowany oprawcom komunistycznym wydawało się, że na zawsze zostanie wymazany ze świadomości narodu. A to oni są na śmietniku historii. Nadejdą dni, gdy postokrągłostołowi zdradzieccy politycy również trafią na śmietnik historii.

Cześć i Chwała Bohaterowi!

Komentarze obsługiwane przez CComment

Za warunek dobrej polityki w cywilizowanym świecie uważam szacunek dla indywidualności i aspiracji narodów, nawet gdy chodzi o wrogów, i sprawiedliwą ocenę ich dążeń i działań.
Roman DmowskiRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej