foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Ostrzeżenie
  • Funkcje poczty zostały wyłączone na tej stronie przez administratora.

Zwróciliśmy się z oficjalną propozycją do spółki PKP Intercity o uczczenie pamięci i uhonorowanie Ojca Niepodległości – Romana Dmowskiego nadając jego imieniem jeden ze składów przemierzających całą Polskę, a może nawet w relacji zagranicznej. Chwalebnym jest nadanie imienia jednej z relacji Ignacego Jana Paderewskiego, więc tym bardziej musi się znaleźć miejsce dla tego wybitnego męża stanu i nauczyciela polskości.

Poniżej przedstawiamy treść naszego listu do PKP Intercity.

 

„PKP Intercity” SA

Al. Jerozolimskie 142 A

02-305 Warszawa

Doceniając misję spółki PKP Intercity w upamiętnianiu wielkich Polaków, których imieniem nazywane są składy łączące największe miasta w Polsce, pragniemy zwrócić Państwa uwagę na brak w tym wspaniałym panteonie bodaj najwybitniejszego polskiego polityka XX wieku.

Nie mamy wątpliwości, iż naród polski dojrzał do oddania należnego miejsca w swej historii Architektowi Wielkiej Polski, doktorowi honoris causa Uniwersytetu w Cambridge a nader wszystko – Ojcu Niepodległości Polski – Romanowi Dmowskiemu.

Z uznaniem przyjmujemy nadanie imienia prestiżowemu połączeniu obsługiwanemu przez nowoczesne składy ekspresowe Ignacego Jana Paderewskiego, toteż uczciwość wobec historii i narodu naszego wymaga aby ci wielcy mężowie stanu, reprezentujący Polskę na paryskiej konferencji pokojowej w Wersalu i sygnatariusze Traktatu Wersalskiego byli na równi uczczeni. Bardzo liczymy, iż Roman Dmowski zostanie upamiętniony i uhonorowany przez PKP Intercity równie prestiżowym połączeniem obsługiwanym przez składy klasy premium.

 

Z poważaniem

Prezes Zarządu

Stowarzyszenia Obóz Wielkiej Polski

/-/ Maciej Wydrych

Komentarze obsługiwane przez CComment

Niepodległość nie dlatego mamy, że ktoś powiedział głośno, iż jej chce, jeno dlatego że byli ludzie zmierzający planowo do jej odzyskania, orientujący się mniej więcej w warunkach do tego niezbędnych i umiejący te warunki dla postawionego sobie celu wykorzystać.
Roman DmowskiRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej