foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Miałam przyjemność poznać Pana Romana Głowackiego, jednego z mieszkańców Olkusza, który jest synem Piotra Głowackiego. Pan Roman chętnie przedstawił mi historię swojego ojca Piotra Głowackiego, żołnierza AK, którego biografię pragnę przedstawić.

Piotr Głowacki, ps. 'Łuków', syn Franciszka urodzony 24 stycznia 1916 roku w miejscowości Żurada powiecie Olkuskim zmarł 5 września 1994 roku. Książeczkę wojskową otrzymał w 1938 roku. Był żołnierzem drużyny dywersyjnej Obwodu Olkusz pod dowództwem Kazimierza Kluczewskiego.

We wrześniu 1944 roku prowadził akcje zbrojne Wypady Chardego mając pod dowództwem 100 osób w grupie dywersyjnej. Brał udział w bitwie pod Kordowicami. Do Armii Krajowej dołączył w 1944 roku. W wojsku był starszym szeregowym. Po służbie otrzymał medal za Wojnę Obronną oraz Krzyż Partyzancki. Na wskutek tortur i wypadków wojennych poruszał się na wózku. W Harbatowicach stracił rękę. Był trzymany w wodzie ponad tydzień i zwolniony na zasadzie amnestii.

Do końca był człowiekiem honoru, zawsze bronił się tym co miał pod ręką.

Swojemu synu wpajał, że nie wolno uciekać i nie wolno zostawić ani skrzywdzić kobiety.

Adrianna Smółka-Laskowska

Instytut Myśli Narodowo-Demokratycznej

Komentarze obsługiwane przez CComment

my krew, oddawaliśmy życie i narażaliśmy na szwank naszą wolność, a nasi potomkowie będą pracowali, aby przysporzyć im majątku, gdy oni będą w swoich kantorach zacierali ręce. Przestrzegam was, panowie, że jeżeli na wszelkie czasy nie usuniecie Żydów z waszego kraju, dzieci i potomkowie wasi przeklinać was w grobie będą! Ideały Żydów nie są ideałami Amerykanów, i chociaż żyją oni wśród nas od pokoleń, ten lampart nie jest w stanie zmienić swojej skóry. Oni zagrażają naszym instytucjom, zatem powinni zostać wykluczeni stąd przez konstytucję.
Benjamin Franklin Wynalazca, uznawany za jednego z pięciu "ojców założycieli" USA, współautor Deklaracji Niepodległości i konstytucji tego kraju. Oryginał (1789) znajduje się w Benjamin Franklin Institute w Filadelfii


Roman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej