foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Delegacja Obozu Wielkiej Polski w dniach 11-12 września 2021 r. gościła we Wrocławiu. Miesiąc ten na zawsze już zostanie w świadomości naszego narodu bolesnym wspomnieniem 1 i 17 września – czyli IV rozbioru Polski. Pamiętając o ogromnej daninie krwi żołnierzy, ludności cywilnej pomordowanej przez dwa totalitaryzmy – Rosję sowiecką i nazistowskie Niemcy, oddaliśmy im hołd udając się wpierw na Cmentarz Osobowicki.

Przed pomnikiem pamięci ofiarom terroru komunistycznego złożyliśmy wieniec, zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy modlitwę za dusze zmarłych z rąk czerwonych katów. Przed pomnikiem, na łączce mogiły udekorowano biało-czerwonymi wstęgami.

Na kolejny punkt udaliśmy się do Parku Juliusza Słowackiego, gdzie znajduje się Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Matka trzymająca w objęciach swego martwego syna ze skrępowanymi rękoma, postrzelonego w potylicę spogląda na anioła śmierci, jakby pytała – dlaczego musiało to spotkać jej syna... nasz naród, naszych żołnierzy.

Niedaleko jest Pomnik Ofiar UPA, NKWD i Gestapo, nazywany „wołyńskim”. Ta bliskość obydwu pomników jest wręcz wymowna. Pamięć o naszych pomordowanych rodakach nie może zagasnąć, albowiem - „Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże, zapomnij o mnie”.

W zakładzie karnym na ul. Kleczkowskiej w kazamatach torturowano, więziono i mordowano żołnierzy i partyzantów z wielu organizacji walczących z niemieckim i sowieckim najeźdźcą. Upamiętnia ich wmurowana tablica okolicznościowa.

Kierując się do ścisłego centrum, nie mogliśmy nie wejść do Kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku, gdzie wmurowana jest tablica ku czci Romana Dmowskiego.

 

Późną porą dotarliśmy przed Pomnik Ofiar Stalinizmu oraz sąsiadujący Pomnik Witolda Pileckiego.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Za warunek dobrej polityki w cywilizowanym świecie uważam szacunek dla indywidualności i aspiracji narodów, nawet gdy chodzi o wrogów, i sprawiedliwą ocenę ich dążeń i działań.
Roman DmowskiRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej