foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Prezentujemy wywiad Prezesa Obozu Wielkiej Polski kol. Macieja Wydrycha udzielonego kol. Dawidowi Hudźcowi. Zapraszamy.

 

Dawid Hudziec: Witaj Maćku, na początek opowiedz może w skrócie czym jest Obóz Wielkiej Polski?

Maciej Wydrych: Obóz Wielkiej Polski został reaktywowany w marcu 2003 roku. Działamy więc nieprzerwanie już 18 lat. Główną ideą było kontynuowanie założeń i tradycji przedwojennego Obozu Wielkiej Polski. Organizacji ponadpartyjnej, która jednoczyła przeciwników sanacji. Niestety, obecnie kontynuatorzy sanacji są u steru w Polsce. Więc i nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem że i współczesny Obóz Wielkiej Polski jest w opozycji wobec takiego rządu jak i wszystkich okrągłostołowych. Oczywiście nie tylko my odwołujemy się do idei narodowej demokracji.

 

DH: Jakie jest stanowisko OWP wobec Rosji?

MW: Powiem tak - przerażać może fakt, jak wiele środowisk prześciga się w postawach proamerykańskich, prożydowskich, proniemieckich czy antyrosyjskich. Obóz Wielkiej Polski stoi na stanowisku, że polityka tak wewnętrzna i zewnętrzna musi być przede wszystkim propolska. Oczywiście Obóz Wielkiej Polski nie jest z założenia organizacją antyrosyjską, bo dążeniem do konfliktów na dłuższą metę sami sobie robimy krzywdę. Nie mam absolutnie na myśli wiernopoddańczej postawy wobec Rosji czy kogokolwiek innego. Ale patrzmy na nasz interes. Czy warto machać szabelką, zwłaszcza gdy jesteśmy do tego popychani przez inne mocarstwa? Pamiętajmy, że mocarstwa, choćby i śmiertelni wrogowie zawsze chętniej porozumieją się ponad głowami innych, a wtedy my, jako słaby przyjaciel jednych – nie będziemy już nikomu potrzebni. Dlatego sami musimy prowadzić taką politykę, która to Polsce i Polakom będzie służyć najlepiej. Ale do tego potrzebna jest silna Polska. Państwo nie z kompleksami, lecz państwo poważne. Nie dające wciągać się w intrygi międzynarodowe.

 

DH: Jesteście kojarzeni jako zagorzali przeciwnicy Ukrainy, czy to prawda?

MW: Nie ukrywam, że Obóz Wielkiej Polski jest zdecydowanym przeciwnikiem współczesnej Ukrainy patrząc przez pryzmat wywyższania do rangi bohaterów narodowych ludobójców spod znaku Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii czy SS-Galizien. Być może jako pierwsi z organizacji narodowych publicznie wyraziliśmy swój sprzeciw takiej postawie rządu Ukrainy w lipcu 2007 roku. Byliśmy wtedy przed ambasadą Ukrainy w Warszawie. Przekazaliśmy list otwarty w którym apelowaliśmy o wstrzymanie prac nad rehabilitacją tych morderców. Prócz tego przesłaliśmy list do ówczesnego premiera Ukrainy Wiktora Janukowycza. Pikiet przed ambasadą czy przed konsulatem Ukrainy było sporo z naszej strony. W 2014 roku była cała seria protestów antybanderowskich na terenie całego kraju. Naturalnie media w Polsce nabrały wody w usta udając że tego nie dostrzegają. To od dawna temat tabu. Ale nas to nie zraża. Ponadto, nasz człowiek pojechał wtedy do Donbasu i prowadził relacje, aby Polacy nie byli skazani na rządową propagandę. W 2015 roku zorganizowaliśmy pierwszą naszą pomoc humanitarną naszym rodakom w Donbasie. Uzbieraliśmy na słodycze na andrzejki dla dzieci, później na święta Bożego Narodzenia, przynajmniej tym dzieciom mogliśmy na chwilę podarować uśmiech. Zapadła mi w pamięci nasza drobna pomoc humanitarna, przekazania artykułów szkolnych polskich dzieciom w Donbasie. Czasem tak niewiele trzeba, aby pomóc drugiemu człowiekowi. A już szczególnie powinniśmy naszym rodakom, by czuli że tu, w kraju, nie zapomnieliśmy o nich. W kolejnych latach kontynuowaliśmy na miarę naszych możliwości pomoc humanitarną i dalej chcemy pomagać naszym rodakom w Donbasie.

 

DH: A więc uważacie proukraińską politykę rządu za błędną?

MW: Polityka rządu wobec Ukrainy jest wręcz skandaliczna, aby nie powiedzieć, że ma znamiona zdrady stanu. Dlaczego? Wyobraźmy sobie jak zareagowałby np. Izrael gdyby w jakimś państwie stawiano pomniki zbrodniarzom niemieckim? Gdyby wielotysięczne pochody maszerowały w każdą rocznicę urodzin Hitlera? Powstałby taki rwetes międzynarodowy, sankcje i ostracyzm, że natychmiast by zaprzestano takich praktyk. A Polska co robi. Na Ukrainie w iluż miastach stoją pomniki Stepana Bandery czy Szuchewycza, w ilu mają swoje muzea i nazwy ulic. Robi się bohaterów narodowych z ludobójców którzy mordowali całe rodziny tylko za to, że byli Polakami. I robili to zwykli sąsiedzi. Polska powinna kategorycznie postawić warunki Ukrainie – dopóki ostatni pomnik morderców nie zostanie zburzony, dopóki będzie trwać przyzwalanie władz na postawy wychwalające UPA, dopóty Polska nie będzie ambasadorem Ukrainy na arenie międzynarodowej. Stosunki bilateralne powinny zostać mocno ochłodzone.

Czasem spotykam się z opinią, dlaczego to współcześni Ukraińcy mieliby przepraszać za winy swoich dziadów. Można nawet zgodzić się z taką opinią, choć przyzwoitość i tak nakazywałaby przeproszenie. Tylko że tutaj problemem jest to, że dzisiejsze pokolenie Ukraińców wywyższa ich do rangi bohaterów, znaczy że są dla nich wzorem, że postąpiliby podobnie. Bez odcięcia się od polityki zbrodni nie powinniśmy współpracować z Ukrainą. A zacieśniać współpracę z państwami z Grupy Wyszehradzkiej.

 

DH: Czym w takim razie wytłumaczyć postępowanie rządu?

MW: Przede wszystkim żaden rząd reprezentujący interesy swojego narodu by tak nie postępował. Więc trzeba zastanowić się czyje interesy są dla nich najważniejsze.

 

DH: Jakie panują w kraju nastroje co do przyjeżdżających do pracy czy na studia Ukrainców?

MW: Nastroje w Polsce co do Ukrainy i Ukraińców są bardzo złe. Ale trudno się temu dziwić. Nie wynika to z jakiegoś szowinizmu Polaków. My od wieków słynęliśmy z gościnności i tu się nic nie zmienia. Ale jeśli współczesne pokolenie Ukraińców i ich klasa polityczna nie chcą już nawet nie tyle co przeprosić za zbrodnie swych przodków to wręcz nie poprzestają w wychwalaniu ich. Dumni są jak ich dziadowie rezali lachów. A rząd polski tylko dolewa oliwy do ognia udając, że to nie plucie narodowi polskiemu w twarz a deszcz pada. Stypendia dla studentów, dopłaty za zatrudnianie Ukraińców, masa ułatwień, czasem większych niż sami Polacy w swym kraju mają. Jakie inne państwo tak postępuje wobec swoich katów.

 

DH: Czy wobec Rosjan panują podobne nastroje?

MW: Polacy czują instynktowną więź z Rosjanami, słowiańską więź. Oczywiście nie jest ona poddańcza i bezkrytyczna - jak to w rodzinie. Nie jest ona również wroga. To co widać w mediach to nic innego jak teatr wykreowany na zlecenie Izraela i USA. Warszawa w istocie wykonuje tylko ich polecenia. W 2014 roku media wykonały olbrzymią pracę, aby zmanipulować ludzi. Jeszcze nie tak dawno znowu próbowały straszyć tym, że Rosja "już, już" napada na Polskę. Ale takie działania coraz rzadziej znajdują podatny grunt. Wystarczy poczytać komentarze pod takimi doniesieniami, oczywiście jeżeli redakcja celowo nie zablokuje możliwości ich komentowania. Ludzie zwyczajnie przejrzeli już propagandę rządu i mediów, która jest propagandą strachu.

 

DH: Czego Tobie i OWP życzyć?

MW: Aby nie zabrakło nam wytrwałości, aby inni którzy być może wahają się czy warto poświęcać swój czas na jakąkolwiek działalność dla Ojczyzny potrafili takie wątpliwości przezwyciężyć. Tak wiele pokoleń zdobyło się na poświęcenie się dla narodu, teraz kolej na nas. I my staramy się to wypełniać. Tylko tyle i aż tyle.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Amerykańskie i Rosyjskie pachołki Żydów, a także ich polskojęzyczne sługusy chcą nas wrobić w Holokaust i pronazistowskie sympatie, a co za tym idzie, wpędzić Polskę w bagno odszkodowań. Można to śmiało nazwać największym kłamstwem II Wojny Światowej, przy którym nawet Katyń blednie.
Dawid Berezicki Obóz Wielkiej PolskiRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej