foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Ostrzeżenie
  • Funkcje poczty zostały wyłączone na tej stronie przez administratora.

Jako, iż żyjemy w trudnych progresywnych czasach wymazywane są osiągnięcia polskich nacjonalistów. Oczywiście będę brać pod uwagę tych, którzy mieli wpływ na historię Polski i świata. Lista może być oczywiście dłuższa dlatego przedstawię wam tych których znam.  

1) Jan ''Rudy ''Bytnar 1921-1943 - komendant hufca harcerskich szarych szeregów, dowódca grupy szturmowej południe i członek ONR-u. Dowodził licznymi akcjami małego sabotażu jak gazowanie kin, stemplowanie kotwic lub haseł antynazistowskich na murach. Jako że cieszył się wysokim szacunkiem u kolegów z konspiracji to oni prosili dowództwo AK o jego odbicie z Pawiaka gdy został aresztowany. W historii Polski zasłynął jako niezwykle wytrwały męczennik, gdyż skatowany przez Gestapo nie wydał nikogo.  

 

 

2) Witold Pilecki 1901-1948 - rotmistrz wojska Polskiego, żołnierz AK oraz konspirator w KL Auschwitz. Choć w jego historii nie ma wzmianki aby działał w którymś przedwojennym ruchu nacjonalistycznym to trop do jego poglądów prowadzi w Powstaniu Warszawskim. Otóż Pilecki walczył w tamtym okresie w Batalionie Chrobry II które podlegało bezpośrednio pod NSZ. Nacjonalistyczne poglądy rotmistrza potwierdzają też jego żywi członkowie rodziny poza jedną kobietą. To właśnie dzięki odwadze Pileckiego świat dowiedział się z jego raportów co Niemcy robią w obozach zagłady. Witold Pilecki był człowiekiem o dużym doświadczeniu. Przetrwał wojnę polsko-bolszewicką, II Wojnę Światową, obóz w Auschwitz oraz Powstanie Warszawskie. Niestety nie przetrwał okresu PRL-u w którym to zabili go komuniści. 

 

 

3) Władysław Grabski 1874-1938 - Prezes Rady Ministrów w latach 1923-1925 oraz wielokrotnie pełnił funkcję ministra skarbu państwa. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Grabski rozpoczął reformę która wyeliminowała zaborczą walutę. Dzięki jego reformom powstał Narodowy Bank Polski oraz waluta zł. Mimo, iż reformy Grabskiego w Polskiej historii są znane to mało kto wie, że był on też nacjonalistą należącym do endecji.  

 

 

 

 

4) Wojciech Korfanty 1873-1939 - polski nacjonalista powiązany z chadecją oraz przywódca Powstania Śląskiego. Podczas trwania plebiscytów walczył z Niemcami o dominację na Górnym Śląsku, terenie bogatym w surowce kopalniane. To dzięki niemu Górny Śląsk nie trafił w ręce Niemców a Polska mogła zbudować COP i odnowić gospodarkę.  

 

 

 

 

 

5) Roman Dmowski 1864-1939 - polski ojciec niepodległościowy, minister spraw zagranicznych, lider endecji oraz główny ideolog polskiego nacjonalizmu. Podczas I Wojny Światowej trafnie ocenił, iż Rosja będzie strategicznym sojusznikiem dla Polski w odzyskaniu niepodległości. Podczas okupacji za granicą tworzył Polską armię tzw Błękitne Oddziały. Podczas posiedzenia pokojowego w Wersalu po zakończeniu I Wojny Światowej odegrała kluczową rolę w kształtowaniu granic Polski.

 

 

 

 

Marika Chojnacka (Instytut)

Komentarze obsługiwane przez CComment

Myśmy musieli pragnąć upadku potęgi niemieckiej, która nas przygniatała, która konsekwentnie szła do całkowitego zniszczenia naszego narodowego bytu, która w każdym swoim względem nas kroku, czy to wewnątrz państwa niemieckiego, czy poza jego granicami, rzucała nam swoje brutalne ausrotten!
Roman DmowskiRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej