foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Nasza wizyta w Poznaniu była swoistą podróżą do kolebki Obozu Wielkiej Polski. Odwiedziliśmy nie tylko hotel, gdzie 4 grudnia 1926 r. z inicjatywy Romana Dmowskiego organizacja została założona, ale także kamienicę, w której mieszkał w latach 1920 – 1922.

Swoistą pielgrzymkę traktem pomników polskiej martyrologii rozpoczęliśmy od Pomnika Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu. Umiejscowiony w ogrodzie zamkowym przy Zamku Cesarskim.

Kolejnym, bardzo ważnym punktem dla nas, był Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i AK. Nasi Koledzy z Poznania nie tylko dbają o należyty stan pomnika i jego otoczenia, ale przede wszystkim jest to miejsce obchodzenia rocznic i uroczystości przybliżających oraz upamiętniających niezliczoną ilość naszych rodaków, którzy walczyli z niemieckimi ludobójcami.

 

Po sąsiedzku znajduje się kościół i klasztor Dominikanów, gdzie w krużgankach wmurowane są tablice ku czci wielu organizacjom i wybitnym postaciom, dla których wolna i suwerenna Ojczyzna były celem najwyższym. Znaleźliśmy także tablicę ku czci Janowi Ludwikowi Popławskiemu oraz Romanowi Dmowskiemu.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Wódz, który zwycięstwa przypisuje sobie, a na innych zwala klęski, jest człowiekiem moralnie niedojrzałym i jako taki - na swoim odpowiedzialnym stanowisku nieuczciwym.
Roman DmowskiRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej