foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


"Odbiorą mi tylko życie, ale to nie najważniejsze" – to ostatni gryps z więzienia pułkownika Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Dla wielu żołnierzy podziemia niepodległościowego II Wojna Światowa nie zakończyła się w maju 1945 roku. Niemieckiego okupanta zastąpił sowiecki. Żołnierze Wyklęci kontynuowali nierówną walkę. Zdradzeni przez aliantów zostali sami. Mimo nierównych szans zadawali komunistycznej władzy spore straty. W naszym mieście konspiracyjną walkę prowadził pułkownik Łukasz Ciepliński pseudonim Pług. Pułkownik urodził się 26 listopada 1913 roku w Kwilczu.

W Kampanii Wrześniowej odznaczony Virtuti Militari. Bronił stolicy. Po wojnie dalej walczył o wolną Polskę. W kamienicy przy dzisiejszej Wolności 279 jako Marian Kaczmarek prowadził działalność konspiracyjną. Także tutaj, w prowadzony przez ciebie sklepie został aresztowany 28 listopada 1947 roku. Po śledztwie w który był torturowany został skazany przez czerwonych oprawców na śmierć. Wyrok wykonano 1 marca 1953 roku. Data ta jest również Narodowym dniem Żołnierzy Wyklętych.

Część jego pamięci !

Damian Dzieżyc (Instytut)

Komentarze obsługiwane przez CComment

Wódz, który zwycięstwa przypisuje sobie, a na innych zwala klęski, jest człowiekiem moralnie niedojrzałym i jako taki - na swoim odpowiedzialnym stanowisku nieuczciwym.
Roman DmowskiRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej