foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Będąc na Pęksowym Brzyzku moją uwagę przykuł grób Józefa Krzeptowskiego - Kuriera tatrzańskiego. Uznałam, że warto przybliżyć nieco jego biografię. Józef Krzeptowski urodził się 9 kwietnia 1904 roku w Zakopanem. Przewodnikiem tatrzańskim został w 1923 roku wieku 19 lat. Kolejne klasy przewodnickie zdobywał w 1931 i w 1948 roku. Od 1925 roku aż do swej śmierci należał do najbardziej aktywnych przewodników tatrzańskich i jeszcze przed II Wojną Światową również do najlepszych. Zarówno w lecie jak i w zimie był świetnym narciarzem wysokogórskim i instruktorem narciarstwa. W 1957 i 1965 roku był członkiem zarządu Koła Przewodników Tatrzańskich w Zakopanem.

Tajnym kurierem był już przed wojną, gdyż w latach 1934-38 dla Stronnictwa Ludowego utrzymywał nielegalne kontakty z Wincentym Witosem, który przebywał wtedy w Czechosłowacji i przeprowadzał potajemnie przez granicę działaczy tegoż stronnictwa na trasach Zakopane-Kieżmark i poprzez Tatry. W czasie II Wojny Światowej w latach 1939-44 był tajnym kurierem i ponad 50 razy przeszedł w lecie i w zimie trasę przez Tatry, przeprowadzając ludzi i przenosząc pocztę, pieniądze i broń dla ruchu oporu. Uzyskał miano "króla kurierów tatrzańskich". Okupant hitlerowski ogłosił wysoką nagrodę za jego schwytanie.

Za swój udział w ruchu oporu był po wojnie aresztowany przez NKWD i wywieziony do ZSRR. Po powrocie został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych a za całokształt swej działalności tatrzańskiej - Orderem Odrodzenia Polski (1966).

Zmarł 13 kwietnia 1971 roku, pochowany został na Pęksowym Brzyzku (Cmentarz Zasłużonych).

Adrianna Smółka

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jeżeli ta polityka, którą nasze pokolenie stworzyło, przeszła próbę ogniową, w tej próbie nie zginęła, ale wykazała swą wartość - nie może zginąć i w przyszłości. Znaczy to, że zorganizowana przez nas polityka, która doprowadziła do odbudowania zjednoczonej Polski, musi być polityką państwa polskiego, rozwijaną w dostosowaniu do warunków i ulepszaną z pokolenia na pokolenie.
Roman DmowskiRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej