Start
Menu serwisu
Start
Artykuły
Nasz ruch
Rekrutacja
Bojkotuj!
Polecamy
Oglądaj
Linkownia
Kontakt
Dodaj do ulubionych

Nowości
Licznik odwiedzin
10381063
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
AK - Pamiętamy!

Mija 75-ta rocznica powstania słynnej Armii Krajowej stanowiącej zakonspirowane siły zbrojne podziemnego państwa polskiego, będącego pod okupacją. Celem tej patriotycznej formacji wojskowej była szeroko zakrojona i mająca liczne zadania, walka zbrojna z niemieckim i sowieckim okupantem. Równolegle z odtwarzaniem struktur wojskowych, które walczyły poprzez wywiad, dywersję konspiracyjną, bojową, akcje odwetowe i ochronne.

Armia Krajowa budowała podwaliny aparatu administracyjnego niepodległej Polski. Ważnym osiągnięciem tej podziemnej organizacji była lokalizacja baz niemieckich okrętów podwodnych U-bootów w całej Europie, lokalizacja baz lotniczych, a także rozpracowanie produkcji bomb i rakiet latających V-1 i V-2. Spośród wielu heroicznych dokonań Armii Krajowej w pamięci potomnych najbardziej zapisała się brawurowa i udana akcja młodych bojowników na "kata Warszawy"- Franza Kutscherę. Rozkaz likwidacji tego niemieckiego barbarzyńcy - nienawidzącego Polaków, wydał sam August Emil Fieldorf ps. "Nil". Po zakończeniu II wojny światowej, kiedy naród polski znalazł się pod panowaniem sowieckim, niezłomni żołnierze AK nie złożyli broni. Ceną za ich heroizm i bezgraniczne oddanie się sprawie polskiej były bestialskie prześladowania, oskarżenia o zdradę, wieloletnie więzienia i wyroki śmierci. Komunistom nie udało się jednak zniszczyć pamięci o dokonaniach i zasługach polskich patriotów. W dzisiejszych czasach żołnierze Armii Krajowej są wzorem patriotyzmu dla wszystkich Polaków, szczególnie młodych. Pamięć o nich jest żywa i pozostanie wieczna, bowiem jako żołnierze niezłomni przeszli do najpiękniejszych kart naszej najnowszej, narodowej historii. Żołnierze Armii Krajowej głęboko wierzyli w słynną dewizę każdego prawego i porządnego Polaka - "Bóg, Honor, Ojczyzna".

< Poprzedni   Następny >
User Comments
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...AK - Pamiętamy! ...

Enter your comment below.

(wymagane)

(optional)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora

(optional)
 
Imieniny
28 Marca 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Aniela, Antoni, Jan,
Krzesisław, Sykstus
Do końca roku zostało 279 dni.
Sonda
Cytat
Niepodległość nie dlatego mamy, że ktoś powiedział głośno, iż jej chce, jeno dlatego że byli ludzie zmierzający planowo do jej odzyskania, orientujący się mniej więcej w warunkach do tego niezbędnych i umiejący te warunki dla postawionego sobie celu wykorzystać.
Roman Dmowski
Gościmy
Aktualnie jest 89 gości online
Advertisement
Advertisement