Start
Menu serwisu
Start
Artykuły
Nasz ruch
Rekrutacja
Bojkotuj!
Polecamy
Oglądaj
Linkownia
Kontakt
Dodaj do ulubionych

Nowości
Licznik odwiedzin
10381067
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Niepokalanów: Delegacja OWP na spotkaniu ruchu Społeczeństwo Polak - Ortodoks

W dniach 3-4 września 2016r. delegacja Obozu Wielkiej Polski gościła w Niepokalanowie, gdzie odbywało się pierwsze spotkanie tradycjonalistycznego ruchu Społeczeństwo Polak - Ortodoks. Wydarzenie było niezwykle ciekawe również z uwagi na wizytę w Polsce biskupa Richarda Williamsona z Anglii, który jest duchowym przewodnikiem tego środowiska.

Spotkanie rozpoczęła Msza święta w starej kaplicy Św. Maksymiliana. Następnie biskup wygłosił wykład, po którym był czas na dyskusję i zadawanie pytań.

Ruch Polak – Ortodoks można śmiało nazwać prorosyjskim. Nie wynika to jednak ze ślepej miłości do narodu i współczesnej władzy w Rosji. Akcentuje się odbudowę postaw patriotycznych i prochrześcijańskich w Rosji i wsparcie, jakie udziela temu rosyjski rząd. Liczą oni, iż współczesna Rosja stanie w awangardzie antyliberalnego ruchu, który może stanowić przeciwwagę dla zachodnich antywartości. Wskazówką do popierania działań prezydenta Putina jest również jego powszechna krytyka w całkowicie zakłamanych mediach zachodnich.

Organizacja stawia sobie cele natury religijnej: modlą się, piszą ikony, wspierają katolickie szkoły. Głównym przesłaniem biskupa Williamsona było keep calm and pray rosary, czyli: zachowaj spokój i odmawiaj różaniec. Jej członkowie uważają, że sytuacja narodu polskiego nie może się polepszyć bez duchowej odnowy, jaka towarzyszyłaby wyrzuceniu z Kościoła w Polsce i na świecie modernizmu. Kościół jednak znajduje się w tak głębokim kryzysie, że z ludzkiego punktu widzenia nie da się go naprawić. Nadzieję upatrują więc w różańcu i obietnicy od Boga, że ostatecznie Kościół zwycięży. Cele te wydają się być w stosunku do celów Obozu Wielkiej Polski komplementarne, choć nie widzę dużego pola do współpracy. Organizacja stawia na aktywny opór wobec współczesnych antywartości poprzez uczestnictwo w manifestacjach, pisanie artykułów i tym podobną działalność.

Moją uwagę zwróciło coś innego. Środowisko to zmobilizowało do przyjazdu na spotkanie około 50 osób. To całkiem spore osiągnięcie jak na organizację, która skupia się na modlitwie. Niewątpliwie osoba niezwykle elokwentnego i oczytanego biskupa Williamsona przyciągnęła sporą grupę osób na te spotkanie, niemniej sam fakt zorganizowania transportu i wszystkiego co niezbędne dla gościa z Anglii również budzi szacunek. Wydaje się, że kluczem do sukcesu jest tak skonkretyzowane i poukładane stanowisko w stosunku do sytuacji międzynarodowej, Polski i Kościoła. Członkowie wiedzą, co się dzieje i co należy robić, by mieć nadzieję na poprawę sytuacji na własnym poletku.

Wszystko to robione jest oficjalnie, bez zbędnego kamuflowania się i niedopowiedzeń. Od dłuższego czasu starają się oni o spotkanie z władzami Rosji. Nie krępują się organizować spotkania, na którym można usłyszeć niezwykle niepoprawne politycznie stwierdzenia i prowadzić swobodną dyskusję, pozbawioną współczesnej tendencji do autocenzury. Myślę, że warto z tego wyciągać naukę również dla własnej działalności i wiele dobrych środowisk w Polsce mogłoby w tej kwestii wziąć przykład ze Społeczeństwa Polak – Ortodoks.

Piotr Beczała

< Poprzedni   Następny >
User Comments

Wspaniale !

I malutka uwaga: ikon sie nie maluje, ikony sie pisze

Pozdrawiam i zycze sukcesow. Marie

Napisał Marie, dzień 09/07/2016 o 15:58

Czy może Ktoś wyjaśnić ,o co poszło tzw. Prymasowi Polski w Krynicy? Co za bełkot i opluwanie Narodowców. Ten tzw. Prymas to LEWAK ,a nie obrońca K.K. Ja jestem człowiekiem WIARY ,a Kościoły i Religie omijam z daleka.Religia obojętnie jaka to iskra do wojny i nienawiści. KAŻDY kto wierzy w Nauki Jezusa Nazarejczyka Syna Człowieczego ,powinien swą wiarę opierać ,o ,,wiarę rozumu'-FILOZOTEIZM.

Napisał Macisław Pielgrzym, dzień 09/09/2016 o 12:29

Czyżby CENZURA?--Pielgrzym

Napisał Macisław Pielgrzym, dzień 09/11/2016 o 12:07

Panie Piotrze,

Dziekujemy za Pana obecnosc w Niepokalanowie oraz artykul dotyczacy spotkania.
Dziekujemy za w nim pozytywne uwagi, spostrzezenia.
Pozwolimy sobie w dogodnym czasie odniesc sie do Pana obrazu naszej dzialalnosci, jaka Pan opisal w swojej relacji.

Pozdrawiam,

JA

https://polakortodoks.wordpress.com/[b][/b]

Napisał Jan Aleksander, Strona domowa here dzień 09/13/2016 o 15:09

Pielgrzymie - to tak jak ja, jestem wegetarianinem niepraktykującym :D

Napisał orka, dzień 09/16/2016 o 08:41

To co obecnie wypisują i wygadują nasi biskupi niestety nijak ma się do naszej budowy Wielkiej Polski. Jednakże mamy katolickie rodzynki które wspierają nasze poczynania.
Wiec kto chce to znajdzie, kto nie chce ten zbłądzi !
Ważne by nie dawać argumentów wrogom Kościoła, że Kościół to zło.

Napisał Janusz Mucha, Strona domowa here dzień 09/16/2016 o 20:03

Do Pana Piotra i OWP z pozdrowieniami!

https://polakortodoks.wordpress.com/2016/09/20/apostolska-pielgrzymka-cz-4-swiety-rozaniec-biskupa-r-williamsona-do-polski-roku-panskiego-2016-przeslania-informacje/

Napisał Jan Aleksander, Strona domowa here dzień 09/21/2016 o 11:30

 1 
Page 1 of 1 ( 7 User Comments )
©2006 MosCom

Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Niepokalanów: Delegacja OWP na spot... ...

Enter your comment below.

(wymagane)

(optional)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora

(optional)
 
Imieniny
28 Marca 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Aniela, Antoni, Jan,
Krzesisław, Sykstus
Do końca roku zostało 279 dni.
Sonda
Cytat
Żydzi przejmują główne gazety amerykańskie, jedna po drugiej.
Sir Cecil Spring-Rice Brytyjski polityk XXw.
Gościmy
Aktualnie jest 93 gości online
Advertisement
Advertisement