Start
Menu serwisu
Start
Artykuły
Nasz ruch
Rekrutacja
Bojkotuj!
Polecamy
Oglądaj
Linkownia
Kontakt
Dodaj do ulubionych

Nowości
Licznik odwiedzin
10381070
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Warszawa: Obrona Reduty Ordona
Dnia 19 sierpnia 2016r. przedstawiciele Obozu Wielkiej Polski Mazowsza wzięli udział w pikiecie zorganizowanej przez Stowarzyszenie Szczęśliwice oraz Legion Reduty Ordona mającej na celu godne upamiętnienie Miejsca Pamięci Narodowej jakim jest teren Reduty Ordona. Podziękowania dla przewodniczącej Patrycji Ewy Mąki za inicjatywę,zaangażowanie i zaproszenie.
 Stanowisko OWP w tej sprawie.

Nasza obecność tu podyktowana jest troską o ocalenie od zapomnienia i dewastacji zabytkowego miejsca w Warszawie. Jest to miejsce bohaterskiej obrony Warszawy przed wojskami rosyjskimi, podczas Powstania Listopadowego we wrześniu 1831 roku przez załogę Reduty 54, gdzie dowódcą artylerii był Julian Ordon. Obszar ten znajduje się na Ochocie w pobliżu granicy z Wolą.
Reduta zlokalizowana jest na ul. Na Bateryjce, między ul. Bohaterów Września, Al. Jerozolimskimi, Centrum Blue City i Rondem Zesłańców Syberyjskich.
Jest to udokumentowane miejsce pochówku żołnierzy polskich i rosyjskich. Na kanwie tego wydarzenia powstał w Dreźnie w 1832 roku wiersz Adama Mickiewicza Reduta Ordona.
Decyzją 1205/2015 Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 16 listopada 2015 Reduta Ordona została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych. Niestety w wyniku błędów proceduralnych nastąpiło wykreślenie z rejestru, a teraz skierowanie do ponownego rozpatrzenia przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zabytkowy teren pozbawiono ochrony przed drapieżnością inwestorów budowlanych.
Powadze tego miejsca spoczynku żołnierzy, zabytku fortyfikacji wojskowych, bliskości ważnego węzła komunikacyjnego Stolicy oraz współczesnemu zagrożeniu islamskim terroryzmem urąga meczet Ligi Muzułmańskiej. Powstał w bezpośrednim sąsiedztwie, jak grzyb po deszczu. Pytam: Co zrobiły polskie władze polityczne i duchowne najwyższych szczebli, aby temu zapobiec? Czy z taką łatwością szerzy się chrześcijańska duchowa i materialna kultura w krajach muzułmańskich? Czy może decydentom opłaca się wykonywać politycznie poprawne wytyczne zza Oceanu? I wytwory obcej, w sumie wrogiej, cywilizacji mają zielone światło przed troską o rodzime cenne zabytki.

Obóz Wielkiej Polski bardzo dziękuje Legionowi Reduty Ordona i Stowarzyszeniu Szczęśliwice za konsekwentną walkę o ocalenie tego historycznego miejsca zmagań wojennych polskiego żołnierza. Przyłączamy się do Was, aby bronić polskich zabytków przed zapomnieniem, zniszczeniem i dominacją obcych cywilizacji. Wzywamy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do objęcia Reduty Ordona pełną prawną ochroną na poziomie zabytku.
Czołem Wielkiej Polsce!
< Poprzedni   Następny >
User Comments
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Warszawa: Obrona Reduty Ordona ...

Enter your comment below.

(wymagane)

(optional)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora

(optional)
 
Imieniny
28 Marca 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Aniela, Antoni, Jan,
Krzesisław, Sykstus
Do końca roku zostało 279 dni.
Sonda
Cytat
Dziś nie ma mężów stanu - na miarę Dmowskiego, Witosa, Starzyńskiego - tylko mali politykierzy, którzy zapomnieli co to Polska. Nie ma patriotycznych polityków. A Polska potrzebuje mądrego patriotyzmu - i to szybko! Zanim wszystko oddadzą obcym.
Irena Kwiatkowska
Gościmy
Aktualnie jest 96 gości online
Advertisement
Advertisement