Start
Menu serwisu
Start
Artykuły
Nasz ruch
Rekrutacja
Bojkotuj!
Polecamy
Oglądaj
Linkownia
Kontakt
Dodaj do ulubionych

Nowości
Licznik odwiedzin
10361642
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Warszawa: Delegacja OWP na obradach komisji w Parlamencie


Dnia 23.06.2016 delegaci Obozu Wielkiej Polski uczestniczyli w Sejmie na posiedzeniu Komisji ws ustanowienia 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Obywatelach Polskich Kresów Wschodnich II.
Nasi działacze nie tylko dokładnie słuchali tego co mieli do powiedzenia członkowie komisji, ale również brali udział w dyskusji, zadając konkretne pytania.
Posłowie Bakun i Winnicki zgodnie z opiniami środowisk kresowych przyznali, iż jest pilna potrzeba przyjęcia aktu prawnego dotyczącego ustanowienia 11. lipca Dniem Męczeństwa i Ludobójstwa na Kresach.
Ostateczne brzmienie tejże ustawy zapewne będzie w innej formie lecz wszyscy zgodnie uznali, że prawniczy termin "ludobójstwo" musi zostać użyty.
To daje określone konsekwencje prawne również na arenie międzynarodowej.
Ponadto gdy akt prawny będzie miał rangę ustawy to przez przypominanie tego Dnia, spowoduje wywieszanie flag i.t.p. działania. A także dotrze do świadomości społecznej ludobójstwo dokonane na Kresach w wyniku którego zginęło ok.200 tys.naszych rodaków.
Jeżeli dodamy do tego (przez niektórych szacowane) ok.80 tys. "sprawiedliwych Ukraińców" którzy pomagali Polakom to mamy niewyobrażalną liczbę ofiar.
Wszystkie uczestniczące osoby w spotkaniu optowały w kierunku ustawy (a nie uchwały) zaś posłowie ze swej strony obiecali pełne zaangażowanie się i podjęcie starań jak najszybszego procedowania owego aktu normatywnego.

Uwagi uczestników posiedzenia zespołu parlamentarnego do Sprawy Ustanowienia 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Obywatelach Polskich Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej:
1. Tylko ustawa Sejmu RP o ludobójstwie będzie jednoznacznym aktem prawnym, pozwoli odchodzić ten dzień i świętować na poziomie państwowym, skutecznie ścigać wszelkie przejawy gloryfikacji banderyzmu.
2. Działania polskich parlamentarzystów w kierunku złagodzenia wymowy aktu prawnego poprzez zastąpienie go uchwałą, czy też usunięcie słowa "ludobójstwo", mijają się z sensem, gdyż strona ukraińska nie godzi się na żaden akt prawny.
3. Dalsze przedłużanie braku stanowczego stanowiska Polskiego Sejmu w tej sprawie tylko pogarsza stosunki polsko-ukraińskie i rozzuchwala stronę ukraińską.
4. Obecnie nie ma aktów prawnych, na podstawie których można byłoby ścigać propagowanie tej zbrodniczej ideologii.
5. Państwo ukraińskie przyjmuje ustawy, nie uchwały, gloryfikujące ideologię OUN-UPA, bez dyskusji ze stroną polską.
6. Państwo ukraińskie zakazuje Polakom badającym zbrodnie OUN-UPA wjazdu na teren Ukrainy. Nie ma takich działań ze strony Polski.
6. Polskim naukowcom zabrania się dostępu do archiwów np. w Tarnopolu i Lwowie, podczas gdy ukraińscy naukowcy mają swobodny dostęp do archiwów w Polsce.
7. W 1948 r. Polska Rzeczpospolita Ludowa podpisała konwencję o ludobójstwie i Ukraińska Republika Ludowa również. Można do tego aktu prawnego się odnieść.
8. Brak aktu prawnego stanowczo broniącego polski interes obniża respekt innych państw i narodów wobec Polski. Jeśli ktoś nie szanuje siebie, nie szanują go także inni.
9. Oczekiwana jest jedność środowisk kresowych w sprawie powstania ustawy o ludobójstwie.
10. Ta ustawa nie jest tylko w interesie Kresowiaków, lecz wszystkich Polaków, Narodu i Państwa Polskiego.
11. Ustawa nie może być ani za szeroka ani za wąska, pod względem przedziału czasowego zbrodni, przedmiotów (ofiar) i podmiotów (sprawców) zbrodni."
12. Wojciech Bakun z Kukiz'15 jest w stanie uruchomić w trybie przyspieszonym procedowanie leżącego w Sejmie od marca'2016 projektu ustawy o ludobójstwie, pod warunkiem, że środowiska kresowe zdecydowanie ten projekt poprą.
13. W parlamencie ukraińskim okresu prezydentury Wiktora Janukowycza dwóch posłów ukraińskich współpracowało ze stroną polską w temacie ustawowego potępienia zbrodni OUN-UPA. Należy z nimi kontynuować współpracę.
Roland Dubowski, Wojciech Wojtulewicz

< Poprzedni   Następny >
User Comments

By było przebaczenie to: Musi być przyznanie do winy, Skrucha i Pokuta,I zadość uczynienie wobec ofiar.I od Ukraińców-czerni jak najdalej. Są dwie nacie które zawsze były i są wrogie Polsce : Ukraińcy i Ży--.

Napisał Macisław Pielgrzym, dzień 06/25/2016 o 13:34

 1 
Page 1 of 1 ( 1 User Comments )
©2006 MosCom

Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Warszawa: Delegacja OWP na obradach... ...

Enter your comment below.

(wymagane)

(optional)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora

(optional)
 
Imieniny
24 Marca 2017
Piątek
Imieniny obchodzą:
Dzierżysława,
Dziersława, Gabor,
Gabriel, Marek,
Sewer, Sofroniusz,
Szymon
Do końca roku zostało 283 dni.
Sonda
Cytat
Jednym bodaj miejscem, w którym zastanawiano się poważnie nad sprawą polską jako całością - z myślą o umiejętnym jej zlikwidowaniu - był Berlin.
Roman Dmowski
Gościmy
Aktualnie jest 34 gości online
Advertisement
Advertisement