foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Komendant serbskich czetników Bratislav Živković został aresztowany w Serbii dnia 22 sierpnia br. Jak informuje jego siostra Kristina, został oskarżony o terroryzm oraz o działanie przeciw Republice Serbii. Bratislav Živković przebywał turystycznie w Rosji u swoich bliskich znajomych. Dalej planował odbyć podróż do Bułgarii, lecz nie został wpuszczony jako „człowiek niebezpieczny dla bezpieczeństwa narodowego”.

Jak sam to komentował – przyczepiono mu łatkę „ruskiego szpiega”. Miał zostać deportowany do Serbii przez Austrię. Na granicy serbskiej został aresztowany za działalność „antyserbską”. Bratislav Živković został osadzony w więzieniu w mieście Kruševac. Pozwolono rodzinie spotkać się z Bratislavem. Czuje się dobrze. W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja czy areszt zostanie przedłużony bądź komendant zostanie zwolniony. Nie mamy żadnych wątpliwości, iż to celowa próba zastraszenia serbskiego patrioty przez prozachodni rząd. O sprawie będziemy informować na bieżąco.

Przypomnijmy, iż w lutym 2016r. stowarzyszenie Obóz Wielkiej Polski miało przyjemność gościć Bratislava Živkovića. Towarzyszyliśmy komendantowi serbskich czetników w podróży do Kutna, gdzie wspólnie oddaliśmy hołd polskiemu czetnikowi prof. dr. hab. inż. Marianowi Błażejczykowi. Następnie wspólnie złożyliśmy kwiaty pod tablicą upamiętniającą Kapitana Królewskiej Armii Jugosławii oraz majora WP Dragana Sotirovića na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Prawdziwym zaszczytem dla nas było zorganizowanie bankietu na cześć serbskich gości.

 

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jak wyzwolić się od tych stereotypów, które towarzyszą nam niemal od narodzenia, wzmacniane literaturą, historią, powszechnymi resentymentami? Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych urojeń? Polskość to nienormalność - takie skojarzenie nasuwa mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzmię, którego nie mam specjalnie ochoty dźwigać... Piękniejsza od Polski jest ucieczka z Polski - tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem.
Donald Tusk miesięcznik ZNAK nr.11-12, 1987r.Roman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej