foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


 

13 maja 2018 roku po raz kolejny w Gdańsku przeszedł Marsz Pileckiego pod hasłem „Trzeba dać świadectwo”. W tym roku data marszu zbiegła się ze 117 urodzinami Rotmistrza. 25 maja przypada 70 rocznica mordu na Witoldzie Pileckim przez katów z UB. Marsz poprzedziła Msza św. w Bazylice św. Brygidy. Następnie marsz uformował się przed pomnikiem ks. Jankowskiego i przemaszerował ulicami Starego Miasta.

 

W marszu udział wzięły organizacje narodowe wraz z delegacją Obozu Wielkiej Polski, grupą rekonstrukcyjną „CZATA” oraz mieszkańcami Gdańska i okolic. Podczas marszu skandowano hasła „Witold Pilecki zawsze w naszej pamięci”,”Cześć i chwała Rotmistrzowi”,”Armio wyklęta Trójmiasto o was pamięta”, ”Narodowe Siły Zbrojne NSZ”. Marsz zakończono okolicznościowymi przemówieniami i złożeniem wieńców pod pomnikiem „Tym co za polskość Gdańska”. Celem marszu było oddanie hołdu jednemu z największych polskich bohaterów, jakim niewątpliwie był Witold Pilecki. To także budowa wspólnoty w polskim społeczeństwie wokół postaci Rotmistrza, który był nie tylko żołnierzem, ale również kochającym mężem i ojcem, aktywnym działaczem społecznym i skromnym człowiekiem. Rotmistrz Pilecki jest człowiekiem godnym naśladowania dla każdego Polaka. Niestety do tej pory nie udało się odnaleźć miejsca spoczynku Rotmistrza Pileckiego. Organizatorem marszu był Koliber Trójmiasto wraz z Forum Młodej Prawicy.

Cześć i chwała Rotmistrzowi!

Jacek Łojko

  

Komentarze obsługiwane przez CComment

Ta nasza walka przeciw obcym wpływom nie pochodziła z jakiegoś płytkiego szowinizmu, czy z pierwotnej ksenofobii. Myśmy nie przeceniali wartości swego narodu, przeciwnie, walczyliśmy z wszelkimi w tym kierunku zachciankami; chętnieśmy się uczyli od obcych i wieleśmy się nauczyli. Aleśmy mieli to głębokie przekonanie, że zmagać się z trudnymi, nie spotykanymi nigdzie zagadnieniami naszego bytu i naszej narodowej sprawy mogą tylko samoistne mózgi polskie, nie bojące się myśleć na własny rachunek, że uczciwie służyć sprawie polskiej mogą tylko niezależne polskie sumienia, nie ujarzmione przez obcych na żadnej drodze.
Roman DmowskiRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej