foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Przedstawiciele Obozu Wielkiej Polski wzięli udział w pogrzebie płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" który się odbył w niedzielę 24 kwietnia 2016 r. w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie. Licznie stawiły się dzielnice: Łódzka, Podlaska, Dolnośląska oraz Mazowiecka. Nasza liczna ekipa wzbudzała duże zainteresowanie wsród uczestników marszu. Nasze flagi dumnie powiewały podczas Mszy św. jak i w drodze na cmentarz.

 

Eucharystii z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. W homilii powiedział, iż „Łupaszka” odzyskał miejsce pośród bohaterów narodowych. Po zakończeniu Mszy św. uformował się kondukt pogrzebowy, który wyruszył w stronę Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Trumnę płk. Szendzielarza umieszczono na lawecie. Kondukt poprzedzili kawalerzyści ze Szwadronu Reprezentacyjnego. W pogrzebie „Łupaszki” wzięło udział kilka tysięcy osób. Wśród odprowadzających Pana Pułkownika w ostatnią drogę byli przedstawiciele organizacji narodowych z całej Polski, grupy rekonstrukcyjne, stowarzyszenia i organizacje patriotyczne, wiele osób zasłużonych dla propagowania pamięci Żołnierzy Wyklętych. Były osoby starsze, weterani i również, co bardzo cieszy – małe dzieci z biało-czerwonymi barwami..za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej” Zygmunt Szendzielarz został, wraz z dwoma innymi Żołnierzami Wyklętymi: Kazimierzem Kamieńskim i Władysławem Łukasiukiem, odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Przekazanie orderów odbyło się 11 listopada tegoż roku w czasie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Mjr „Łupaszka” został 29 lutego br. pośmiertnie awansowany na stopień podpułkownika, a 24 kwietnia br. na stopień pułkownika. Jego szczątki zidentyfikowano dopiero w 2013 r. w wyniku ekshumacji przeprowadzonych przez IPN na tzw. Łączce na Wojskowych Powązkach. Część historyków nie jest zgodna co do postawy Zygmunta Szendzielarza. Zarzucają mu, że w czerwcu 1944 r. kierował Brygadą Śmierci, która spacyfikowała litewską miejscowość Dubinki (zginęło 27 mieszkańców wioski, w tym kobiety i dzieci). Był to odwet za zamordowanie przez litewskich policjantów Polaków mieszkających we wsi Glinciszki.

 

Bogusław Baliczek

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jak wiadomo, władza leżała w dużej mierze w ich rękach po zajęciu Polski przez wojska sowieckie - w szczególności pewni Żydzi kierowali policją bezpieczeństwa. Otóż ta władza i ta policja jest odpowiedzialna za mord bardzo wielu spośród najlepszych Polaków. Polacy mają, moim zdaniem, znacznie większe prawo mówić o pogromie Polaków przez Żydów niż Żydzi o pogromach polskich.
o. Józef M. Bocheński profesor, filozof, intelektualista, na emigracji akcentował na łamach paryskiej "Kultury" (nr 7-8 z 1986r.)Roman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej