foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Dnia 20 lutego 2016r. około stu osób wzięło udział w marszu "Kosowo jest serbskie" zorganizowanym przez białostockie środowiska nacjonalistyczne. W marszu wzięli udział działacze Obozu Wielkiej Polski.

 

Przed trzema dniami obchodzono ósmą rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Kosowo. Kosowo jest tym dla Serbów, czym Śląsk dla Polaków. Podobnie jak Polacy na Śląsku, tak i Serbowie w Kosowie byli od stuleci, wiążąc ziemię nierozerwalnymi więzami historii, tradycji, krwi i kultury. U schyłku XX wieku teren Kosowa dotknęły najgorsze plagi współczesności – imigracja oraz terroryzm mniejszości narodowych. Zabór dokonany przez Albańczyków został natychmiast uznany przez Stany Zjednoczone, Izrael i większość państw Europy zachodniej. Dzisiejszy marsz poparcia dla serbskiego Kosowa zorganizowało Nacjonalistyczne Stowarzyszenie Zadruga oraz ONR. Nie mogło zabrakło również przedstawicieli Obozu Wielkiej Polski. Marsz rozpoczął się od krótkiego wiecu przed Ratuszem. Wznoszono okrzyki: "Serbskie Kosowo, polski Śląsk", "Precz z Unią Europejską", "USA - imperium zła". Nie zabrakło także haseł antyislamskich i antyimigracyjnych. Polscy nacjonaliści po raz kolejny wyszli na ulice, aby wyrazić swój sprzeciw wobec polityki UE, USA, Izraela i władz RP, jednocześnie manifestując solidarność z bratnim, serbskim narodem. Tegoroczny marsz odbył się bez jakichkolwiek zakłóceń, co w dużej mierze jest zasługą organizatorów oraz naszej wspaniałej Policji, która stanęła na wysokości zadania. Marsz zakończył się w pobliżu teatru im. Aleksandra Węgierki, gdzie została odczytana deklaracja poparcia dla Narodu Serbskiego w ich dążeniach o odzyskanie Kosowa. Wśród organizacji podpisujących się pod nią znalazł się także Obóz Wielkiej Polski. Środowiska narodowe pragną, aby nie było więcej potrzeby organizowania takich manifestacji, aby Kosowo powróciło do Serbii jak najszybciej.

 

Bogusław Baliczek

Jak wyzwolić się od tych stereotypów, które towarzyszą nam niemal od narodzenia, wzmacniane literaturą, historią, powszechnymi resentymentami? Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych urojeń? Polskość to nienormalność - takie skojarzenie nasuwa mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzmię, którego nie mam specjalnie ochoty dźwigać... Piękniejsza od Polski jest ucieczka z Polski - tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem.
Donald Tusk miesięcznik ZNAK nr.11-12, 1987r.Roman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej